Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - Zdrowie. Bezpłatne badania ŚCO

poniedziałek, 08 marca 2021 14:37 / Autor: Magdalena Nowak
Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - Zdrowie. Bezpłatne badania ŚCO
Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - Zdrowie. Bezpłatne badania ŚCO
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w najbliższych dniach odwiedzi gminę Kije, Pińczów, Michałów i Działoszyce. Zdrowie to najlepszy prezent na Dzień Kobiet, dlatego ŚCO zachęca mieszkanki województwa świętokrzyskiego do korzystania z bezpłatnej mammografii i cytologii w mobilnej pracowni diagnostycznej ŚCO.

Od kilku dni mobilna pracownia diagnostyczna ŚCO podróżuje po świętokrzyskich gminach. W mijającym tygodniu najwięcej badań (72) przeprowadzono w gminie Chmielnik. Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce.

Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu należy je powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

Aktualna trasa cytomammobusa

8 marca – Kije, przy Urzędzie Gminy

9-10 marca – Pińczów, plac targowicy miejskiej przy ul. Republiki Pińczowskiej

11 – 12 marca – Michałów, przy Urzędzie Gminy

15 marca – Działoszyce, przy Urzędzie Gminy

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Jest ono wykonywane w godzinach 10.00-16.00.  Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne, panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, dotyczących wsparcia profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, przeznaczonych dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Może z nich skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia). Łączna wartość projektów, które będą realizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020, wynosi 5,8 mln zł (w tym dofinansowanie z UE 5,2 mln złotych).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO