Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Niskie podatki, proste procedury, tanie mieszkalnictwo - Porozumienie przedstawia nowy program

czwartek, 22 lipca 2021 12:54 / Autor: Wojciech Dudkowski
Niskie podatki, proste procedury, tanie mieszkalnictwo - Porozumienie przedstawia nowy program
Niskie podatki, proste procedury, tanie mieszkalnictwo - Porozumienie przedstawia nowy program
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Niskie i przejrzyste podatki, wzmocnienie małych i średnich przedsiębiorców, zerowy VAT na artykuły dziecięce, kwota wolna od podatku 30 tysięcy złotych oraz rozwój taniego i powszechnego mieszkalnictwa – to główne postulaty Porozumienia Jarosława Gowina, którego członkowie na czele z wicemarszałek Renatą Janik zachęcali dziś kielczan do poparcia swojego programu.

- Porozumienie Jarosława Gowina jest za silnymi samorządami. Jest to ważne, aby czuły one wsparcie z rządu, że są partnerem do realizacji wielu istotnych inwestycji. Jesteśmy za tym, aby były proste i przejrzyste przepisy dla przedsiębiorców, którzy w dobie pandemii każdego dnia walczą o przetrwanie i nie mają czasu, aby być na bieżąco ze wszystkimi regulacjami. Jesteśmy także za zerowym VAT-em na artykuły dla dzieci, bo wiemy, że młodzi rodzice zużywają ich dużo – mówi wicemarszałek Renata Janik.

- Kolejna rzecz, o której pewnie wszyscy marzą to mieszkania. Bo nie ma większego poczucia bezpieczeństwa, niż własny dom. Przygotowane przez Porozumienie propozycje są po to, aby wszyscy młodzi Polacy tu studiowali, pracowali i swoją przyszłość łączyli ze świętokrzyską i polską ziemią - dodaje Renata Janik.

O reformie planowania przestrzennego mówi Miłosz Pamuła, sekretarz okręgu i wiceprezes zarządu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice S. A.:

- Nowopowstająca infrastruktura, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych, powinna być obudowana infrastrukturą społeczną, taką jak szkoły, przedszkola, sklepy i przychodnie. Po drugie, powinny  być uproszczone procedury dla mieszkań o małej powierzchni zabudowy oraz przenoszenie do sfery cyfrowej wszystkich możliwych procedur, potrzebnych w ramach procesu budowlanego. Ten proces się już rozpoczął – mamy  już kilkadziesiąt procedur online, a ta liczba będzie się powiększać.

Pomysł bonu mieszkaniowego przedstawia Dariusz Kisiel, radny miasta Kielce:

-Program kierowany  jest głównie do rodzin z trójką lub więcej dzieci. Będzie on miał formę dopłaty do wkładu własnego dla Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM), spółdzielni, Towarzystw Budownictwa Społecznego, bez kryterium wiekowego. Mam nadzieję, że ten program pomoże odpowiedzieć na to, co dzieje się również w Kielcach, czyli na brak możliwości sfinansowania mieszkań przez rodziny. Będzie to szansa, żeby rodziny mieszkały w odpowiednich warunkach.

O Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych opowiada Arkadiusz Ślipikowski:

- Są to inicjatywy skierowane do osób młodych, które nie mają zdolności kredytowych, natomiast mają zdolności czynszowe, które pracują, ale nie chcą wiązać się z długoterminowym kredytem. Państwo będzie dopłacało im do raty, jest również możliwość dojścia do własności. Tę propozycję przedstawiamy mieszkańcom naszego regionu, ale też wszystkim Polakom. Inicjatywy w Polsce już się zawiązały. W naszym województwie inicjatorem jest Pani Marszałek Renata Janik – zaznacza.

Po konferencji prasowej, działacze Porozumienia wyruszyli ulicami Kielc, rozdając ulotki i zachęcając mieszkańców do zapoznania się z programem wyborczym partii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO