Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowy konkurs dla gmin, które zaszczepią najwięcej mieszkańców. Kto ma szansę na wygraną?

wtorek, 17 sierpnia 2021 11:51 / Autor: Magdalena Nowak
Nowy konkurs dla gmin, które zaszczepią najwięcej mieszkańców. Kto ma szansę na wygraną?
Nowy konkurs dla gmin, które zaszczepią najwięcej mieszkańców. Kto ma szansę na wygraną?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Rusza nowy konkurs dla samorządów pod hasłem „Rosnąca odporność”. Gminy, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców przeciw Covid-19 mogą liczyć na nagrody pieniężne. Ich łączna pula wynosi ponad 500 milionów złotych.

Konkurs premiuje te gminy, które pomiędzy 1 sierpnia a 31 października tego roku osiągną najwyższy wzrost poziomu zaczepienia mieszkańców. Udział w rywalizacji biorą wszystkie samorządy, z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

– W konkursie startują powiaty skłądające się z trzech gmin i tam  nagrodę w wysokości jednego miliona otrzyma gmina z najwyższym wzrostem. W powiatach z czterema gminami, nagrodę zdobędą dwie najlepsze gminy – jeden milion i 500 tys. W pozostałych powiatach, powyżej czterech gmin, uhonorowane zostaną trzy gminy – mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

– Ten konkurs na nowo zawiesza poprzeczkę. Jeśli popatrzymy na województwo świętokrzyskie mamy tutaj bardzo duży rozrzut: są gminy, gdzie poziom wszczepienia wynosi ponad 50 procent, a w innych nieco ponad 30 procent. Dlatego niektórym z nich ciężko dogonić te najlepiej wyszczepione, jednak jeśli przełożymy to na kalkę dynamiki, to otwiera się równa szansa dla wszystkich. Myślę, że jest do doby pomysł i oczekujemy na to, by włodarze gmin zaangażowali się w promocję szczepień. Jest o co walczyć – dodaje wojewoda.

Do tej pory w województwie świętokrzyskim w pełni zaszczepiło się 471 406 osób. Najwięcej w gminie Zawichost w powiecie sandomierskim – 54, 8 procent, w Kielcach – 54,5 oraz tyle samo w gminie Jędrzejów.

Urząd Wojewódzki nieustannie podejmuje akcje, które mają na celu zachęcenie do szczepień i ułatwienie dostępu do nich. Podczas jednej z nich, „Zaszczep się w majówkę”, preparat przyjęło 2 675, z kolei w wakacyjne weekendy przed gmachem UW zaszczepiło się 920 osób, a w dwie niedziele sierpnia, w parafiach, 500 osób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO