Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pałac w Podzamczu Piekoszowskim w rękach powiatu. Zostanie odbudowany?

piątek, 20 maja 2022 14:55 / Autor: Michał Łosiak
Pałac w Podzamczu Piekoszowskim w rękach powiatu. Zostanie odbudowany?
Fot. piekoszow.pl
Pałac w Podzamczu Piekoszowskim w rękach powiatu. Zostanie odbudowany?
Fot. piekoszow.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zabytkowy Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim przeszedł na własność Skarbu Państwa. Teraz zarządza nim starosta kielecki, a w planach jest współpraca z gminą Piekoszów. Czy jest szansa na remont unikatowego obiektu?

Pałac Tarłów powstał w 1655 roku. Wybudował go Jan Tarło, wojewoda lubelski. Budynek jest w pewnym sensie kopią Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Znajduje się on jednak w dużo gorszym stanie od pierwowzoru. Ruiny tego, co pozostało z dawnej świetności są w rozsypce.

W ubiegłym roku do starosty kieleckiego wpłynął wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków o wywłaszczenie obiektu na rzecz Skarbu Państwa.

– Próbowaliśmy ujawnić prawowitych właścicieli obiektu. Okazało się, że spośród tych czternastu osób było kilka, z którymi trudno się było skontaktować. Są to m.in. mieszkańcy Kanady i Meksyku. Próbowaliśmy to robić przez pocztę i konsulaty. Nastąpiła zmiana decyzji i poszliśmy w kierunku wywłaszczenia na cel publiczny. Taka decyzja została wydana na początku kwietnia. W ciągu 21 dni się uprawomocniła – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Właścicielem obiektu stał się Skarb Państwa reprezentowany przez starostę kieleckiego.

– To nam otwiera szereg możliwości. Nie tylko nam, ale również gminie Piekoszów. Wiemy, że jest ona zainteresowana tym budynkiem. Zapewniliśmy, że może się do nas zwrócić z prośbą o udostępnienie czy dzierżawę. Możliwości jest sporo i będziemy czekali na decyzję. Ważne będzie pozyskanie pieniędzy na remont pałacu. To właśnie gminy mają największe możliwości w tym zakresie – dodaje Mariusz Ściana.

W depozycie u starosty kieleckiego czeka 78 tysięcy złotych odszkodowania na ewentualne roszczenia właścicieli.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO