Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Po cytomammobusie w trasę wyrusza również cytobus ŚCO

środa, 03 marca 2021 16:16 / Autor: Magdalena Nowak
Po cytomammobusie w trasę wyrusza również cytobus ŚCO
Po cytomammobusie w trasę wyrusza również cytobus ŚCO
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Po zimowej przerwie cytobus, czyli mobilny gabinet położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyrusza na świętokrzyskie drogi.  Na początek odwiedzi Starachowice, Pińczów, Włoszczowę i Łoniów.

Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO, zgodnie z zaleceniami Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy  bezpłatne badania są przeznaczone dla pań w wieku 25 – 59 lat. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne konieczna jest wcześniejsza rejestracja na badania pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Przed wejściem do cytobusa należy zasłonić usta i nos maseczką oraz zdezynfekować ręce.

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. – Nasz personel został już zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzegamy wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, mamy środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, wymaz cytologiczny jest pobierany przy pomocy jednorazowych sterylnych zestawów, po każdym badaniu fotel ginekologiczny jest dezynfekowany. Umawiamy pacjentki na konkretną godzinę, żeby nie musiały czekać w kolejce – wyjaśnia.

Cytobus ŚCO został kupiony dzięki dofinansowaniu z UE w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania. Gabinet położnej jest klimatyzowany. Cytobus można bezpłatnie zamówić do swojej miejscowości lub zakładu pracy. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 609 99 00 33

Szczegółowa trasa cytobusa:

4 marca – Starachowice, (tylko dla pracownic MAN Bus Sp. z o.o.)

8 marca – Kielce, Politechnika Świętokrzyska (godz. 10.00-16.00)

9 marca – Pińczów, Liceum Ogólnokształcące, ul. Nowy Świat 2 (godz. 12.00-18.00)

10-11 marca – Włoszczowa, (tylko dla pracownic ZPUE S.A.)

15 marca – Łoniów, Urząd Gminy (godz. 10.00-15.00)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO