Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Południowa obwodnica Morawicy ma wykonawcę

środa, 07 czerwca 2023 15:31 / Autor: Michał Łosiak
Południowa obwodnica Morawicy ma wykonawcę
Południowa obwodnica Morawicy ma wykonawcę
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Kolejny krok w kierunku budowy południowej obwodnicy Morawicy: w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego podpisano umowę z firmą "Fabe", wykonawcą inwestycji. Jej wartość to ponad 49 milionów złotych.

Do kosztów trzeba jednak jeszcze doliczyć odszkodowania za pozyskane tereny, czyli około 20 milionów złotych. Droga ma być gotowa do 7 maja 2026 roku.

– Wszystko w ramach systemu „zaprojektuj i buduj”. Aktualnie posiadamy opracowaną koncepcję i zezwolenie na realizację – mówił Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Będzie to fragment w ciągu drogi wojewódzkiej 766 do nowego skrzyżowania z drogą krajową 73. Wspomniany odcinek to ponad 2,5 kilometra. Poprowadzony zostanie w południowej części sołectw Morawica i Wola Morawicka.

– Ta obwodnica będzie służyła mieszkańcom, ale również obsługiwała specjalną strefę ekonomiczną. Mamy tam ponad sto hektarów. Połowa znalazła już inwestorów. Będzie tam funkcjonowało również wielkie centrum logistyczne – tłumaczył Marian Buras, burmistrz Morawicy.

Ponad 27 milionów złotych na realizację projektu pochodzi z budżetu państwa.

– Jesteśmy dumni z podpisanej dziś umowy. To odciąży Morawicę od ruchu samochodowego i wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Firma "Fabe" to solidna marka i jestem przekonany, że inwestycja zostanie wykonana prawidłowo i w terminie – dodał Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, że na terenie naszego regionu  znajduje się ponad 1100 kilometrów dróg wojewódzkich.

– Budowa dróg i modernizacja to dla nas priorytet. Nasze wydatki na transport stanowią ponad połowę budżetu. Ta inwestycja to kolejny krok na rzecz poprawy infrastruktury drogowej. Wpisuje się ona w ciąg projektów obwodnicowych – wyjaśnił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Wyrażam ogromną satysfakcję, że to przedsięwzięcie ma szczęście. Udało się zdobyć dofinansowanie i znaleźć dobrego wykonawcę. Liczę na to, że firma "Fabe" skorzysta z zasobów naszego województwa – mówił z kolei senator Krzysztof Słoń.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO