Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Regionalne Centrum Wolontariatu zachęca do współpracy

środa, 12 sierpnia 2020 12:25 / Autor: Weronika Kępa
Regionalne Centrum Wolontariatu zachęca do współpracy
Źródło: RCW
Regionalne Centrum Wolontariatu zachęca do współpracy
Źródło: RCW
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Organizacja na co dzień współpracuje z różnymi instytucjami. Należą do nich między innymi placówki kulturalne, opiekuńcze, społeczne, sportowe, studenckie, czy ekologiczne. Jak zaznaczają członkowie stowarzyszenia, zapotrzebowanie na pomoc w regionie wciąż znacznie przewyższa liczbę chętnych do jej udzielania.

Regionalne Centrum Wolontariatu to jedna z najprężniej działających organizacji pozarządowych w województwie świętokrzyskim. Stowarzyszenie od piętnastu lat pośredniczy między jednostkami potrzebującymi wsparcia wolontariuszy, a osobami, które tej pomocy pragną udzielić. Czym aktualnie się zajmują?

- Jest dużo inicjatyw, w które każdy może się zaangażować - zarówno młodzież, osoby starsze, jak również seniorzy. Przede wszystkim nasi wolontariusze prężnie działają w obszarze Europejskiego Korpusu Solidarności. Ten ma za zadanie wspierać wolontariat długoterminowy i umożliwić młodzieży zdobycie ciekawego doświadczenia w wolontariacie lub pracy - mówi Magdalena Buczyńska, koordynatorka wolontariatu lokalnego w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach.

- W ramach programu będziemy realizować wiele szkoleń rozwijających dla wolontariuszy, ale również dla koordynatorów. Spotkanie organizacyjne odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Myślę, że to bardzo fajna inicjatywa, więc serdecznie zachęcam do skorzystania - dodaje.

Wolontariusze RCW wspierają również działania realizowane w ramach programu „Centrum Usług - współpraca na rzecz społeczności lokalnej”. Ten polega między innymi na aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców i walce z ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

- Program ma bardzo szeroki zakres działań i jest adresowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób starszych oraz niepełnosprawnych. Pomóc im zrobić krok w stronę lepszego życia może każdy. Inicjatywa jest realizowana w jedenastu gminach w województwie świętokrzyskim. Miejsce zamieszkania wolontariusza nie stanowi więc tutaj większego problemu - zauważa Buczyńska.

Wolontariusze RCW pomagają również podczas festiwalu „Hurra Art!” oraz zbliżającego się turnieju piłki plażowej w Kielcach. - Zapraszamy wszystkich chętnych do rozpoczęcia swojej przygody z wolontariatem. Nasze drzwi są zawsze otwarte. Najwięcej jednak można się dowiedzieć podczas środowych spotkań, które obecnie odbywają się w formie zdalnej. Wszystkie linki do platformy są dostępne na naszym Facebooku - mówi Buczyńska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO