Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rusza przetarg na łącznik północny do obwodnicy Opatowa

czwartek, 06 maja 2021 12:31 / Autor: Aleksandra Rękas
Rusza przetarg na łącznik północny do obwodnicy Opatowa
Rusza przetarg na łącznik północny do obwodnicy Opatowa
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza przetarg na realizację łącznika północnego do obwodnicy Opatowa, w ciągu drogi krajowej nr 74. Ogłoszenie o postępowaniu ukaże się w ciągu kilku dni.

Jak wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik kieleckiego oddziału GDDKiA, łącznik stanowi uzupełnienie 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa. Dzięki niemu, kierowcy podróżujący na trasach Kielce – Lublin, czy Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Annopol - Kraśnik nie będą musieli wjeżdżać do miasta. Jednocześnie trwa przetarg na realizację samej obwodnicy Opatowa, w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej nr 9.

- Obie inwestycje - obwodnica i łącznik - realizowane będą w systemie „Projektuj i buduj”, w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Łącznik północny w ciągu drogi krajowej nr 74 połączy węzeł Opatów na drodze numer 9 z drogą nr 74 w okolicy Adamowa – informuje Małgorzata Pawelec-Buras.

Łącznik projektowany jest jako jednojezdniowa droga klasy GP – czyli droga  główna o ruchu przyspieszonym, o długości około trzech kilometrów, z obiektami inżynierskimi na trzech skrzyżowaniach z drogami powiatowymi nad drogą krajową. W ramach inwestycji powstaną drogi dojazdowe dla skomunikowania przyległych terenów, a na łącznik będzie można wjechać poprzez dwa ronda.

 - Przez Opatów przebiegają obecnie dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu – droga nr 74 Sulejów - Kielce - Kraśnik i droga nr 9 Radom - Ostrowiec Świętokrzyski - Rzeszów. Na odcinku w centrum miasta drogi biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, co sprawia, że w godzinach szczytu Opatów jest zakorkowany. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów, w jednej trzeciej ciężkich – mówi Małgorzata Pawelec-Buras.

Obwodnica Opatowa i łącznik północny uwolnią miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin i  znacznie skrócą czas podróżowania drogami nr 9 i nr 74. Trwa już przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Opatowa – 23 kwietnia wybrano najkorzystniejszą ofertę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO