Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Świętokrzyscy terytorialsi otrzymają sztandar

piątek, 14 sierpnia 2020 09:42 / Autor: Magdalena Nowak
Świętokrzyscy terytorialsi otrzymają sztandar
Świętokrzyscy terytorialsi otrzymają sztandar
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

 W niedzielę, 16. sierpnia 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej otrzyma swój sztandar. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej jednostki wojskowej.

Uroczystość rozpocznie się na kieleckim placu Wolności o godzinie 16.00. Następnie o godz. 17.30 żołnierze i goście udadzą się na uroczystą mszę świętą o godz. 18.00 do Kościoła Garnizonowego.

Sztandar ma wyjątkowe znaczenie dla każdej jednostki wojskowej. To uhonorowanie żołnierskiego trudu przez mieszkańców miasta i regionu oraz podkreślenie więzi łączących ich z lokalną społecznością. Rodzicami chrzestnymi sztandaru będą: Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, dr Dorota Koczwańska – Kalita oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.  Wręczy go, na ręce dowódcy 10. ŚBOT pułkownika Grzegorza Motaka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek.

Na stronie głównej płata sztandaru znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części. Pośrodku jest umieszczony wizerunek orła białego. W rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „10” – numer Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.        Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”. W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono wizerunek Matki Boskiej Bolesnej z Wykusu, który jest symbolem miejsca dorocznych uroczystości i spotkań żołnierzy Armii Krajowej, a w dolnym lewym rogu umieszczona jest odznaka pamiątkowa 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli między innymi: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej, Prezydent Miasta Kielce, Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, Prezes Zarządu MESKO S.A., Weterani Armii Krajowej, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kielce S.A., Kapelan Garnizonu Kielce oraz prezesi i dyrektorzy świętokrzyskich firm.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO