Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Uczniowie z Włoszczowy wiedzą najwięcej o naszym regionie

piątek, 18 czerwca 2021 08:49 / Autor: Beata Kwieczko
Uczniowie z Włoszczowy wiedzą najwięcej o naszym regionie
Fot. swietokrzyskie.pro
Uczniowie z Włoszczowy wiedzą najwięcej o naszym regionie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wiedzą historyczną i znajomością walorów turystycznych oraz najważniejszych zabytków naszego regionu wykazali się uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy wzięli udział w konkursie Wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej. Okazało się, że swoją małą ojczyznę najlepiej znają uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.

Konkurs Wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej zorganizował Młodzieżowy Sejmik i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W rywalizacji uczestniczyło 13 dwuosobowych drużyn ze szkół ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. Uczniowie wzięli udział w obowiązkowej części pisemnej, w której musieli wykazać się wiedzą o historii związanej z ziemią świętokrzyską, wydarzeniach, znaczących postaciach, jak również o walorach turystycznych i najważniejszych zabytkach. Pięć najlepszych drużyn wzięło udział w finale konkursu.

– Sprawdzając wiedzę o ziemi świętokrzyskiej wśród reprezentantów młodego pokolenia, pielęgnujemy pamięć historyczną i tradycję – powiedział Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego. – To bardzo wartościowa inicjatywa i kolejne punkty dla młodych samorządowców. Mam nadzieję, że w następnych edycjach uda nam się wspólnie stworzyć ponadregionalny konkurs, by piękno naszego regionu pokazywać też mieszkańcom innych części Polski – dodał.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, drugie - Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu, a trzecie - Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie. Wyróżnienia otrzymały drużyny z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich oraz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Zwycięzcy konkursu wygrali dla całej klasy zaproszenia do zwiedzania Parku Etnograficznego w Tokarni ufundowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej oraz wejściówki do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Opiekunowie zwycięskich drużyn zostali uhonorowani podwójnymi zaproszeniami na koncert do Filharmonii Świętokrzyskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO