Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uwaga, w lasach jest bardzo sucho!

środa, 29 czerwca 2022 09:27 / Autor: Aleksandra Rękas
Uwaga, w lasach jest bardzo sucho!
Uwaga, w lasach jest bardzo sucho!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Utrzymujące się od kilku dni upały sprawiły, że w lasach jest bardzo sucho. Burze poprawiają sytuację tylko na chwilę – o ostrożność podczas spacerów na łonie natury apelują leśnicy i strażacy.

Wilgotność ściółki leśnej wynosi obecnie mniej więcej tyle, co wilgotność papieru gazetowego. Wystarczy iskra, by wybuchł pożar.

- Prosimy wszystkich, którzy wybierają się do lasu, by uważali z ogniem. Zwracamy się szczególnie do palaczy, by nie wyrzucali niedopałków. Rozpalanie ognisk w tej sytuacji też byłoby skrajną nieodpowiedzialnością. Natychmiast zgłaszajmy służbom, gdy zauważymy gdzieś zarzewie ognia – przestrzega Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Duże zagrożenie pożarami zauważają także strażacy, a zwiększoną liczbę ich interwencji pokazują statystyki. W całym ubiegłym roku strażacy odnotowali 224 zgłoszenia dotyczące pożarów w lesie. Od początku 2022, a więc w ciągu niespełna siedmiu miesięcy, było ich już… 364.

- W takich działaniach udział brało 5361 strażaków, a spaleniu uległo 315 hektarów gruntów. Do gaszenia wykorzystano niemal trzy tysiące metrów sześciennych wody, wykonaliśmy także 51 zrzutów gaśniczych z samolotów – wylicza st. kpt. Marcin Bajur, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Jak przypomina, za aż 90 procent pożarów odpowiada człowiek.

- To nieostrożność w posługiwaniu się ogniem. Wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, które są bez szans w starciu z żywiołem – mówi Bajur.

Najwięcej pożarów do tej pory odnotowano w powiecie kieleckim, a najmniej – w opatowskim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO