Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W grudniu ruszy z Końskich pierwszy pociąg pasażerski. Nowy rozkład jazdy opublikowany

poniedziałek, 22 listopada 2021 10:00 / Autor: Wojciech Dudkowski
W grudniu ruszy z Końskich pierwszy pociąg pasażerski. Nowy rozkład jazdy opublikowany
W grudniu ruszy z Końskich pierwszy pociąg pasażerski. Nowy rozkład jazdy opublikowany
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

12 grudnia na stacji Końskie staną pierwsze od wielu lat pociągi pasażerskie. Tego dnia w życie wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów, opublikowany przez PKP PLK. Pasażerów z naszego regionu czeka wiele zmian.

Ze stacji Końskie dziennie odjedzie dziewięć pociągów. Pierwszy z nich, do Łodzi, wyruszy o godzinie 4:44. Do tego miasta szynobusy odjadą także o 8:24 i 16:27. W skróconej relacji do Tomaszowa Mazowieckiego pojedziemy w dni powszednie o 12:12, a do Opoczna codziennie o 5:34 i 12:12. Składy zatrzymają się na takich przystankach jak Wąsosz Konecki, Czarniecka Góra, Stąporków, Wólka Plebańska czy Bliżyn.

Zmiany czekają podróżujących z Kielc do Warszawy – pierwszy poranny pociąg TLK Nida pojedzie o 1,5 godziny później niż w dotychczasowym rozkładzie jazdy – o 5:46. Później odjedzie także TLK Ustronie do Krakowa - wyjazd o 6:30.

W grudniu powróci także pociąg do Zakopanego – IC Karłowicz. W przeciwieństwie do ubiegłego roku będzie kursował na nim nowoczesny skład zespolony Stadler Flirt, znany kielczanom z połączeń relacji Olsztyn-Kraków. Odjazd do stolicy Tatr o 7:56. Do 21 grudnia od Krakowa obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Od nowego rozkładu jazdy nie będzie już szybkich pociągów Regio „Ostaniec” i „Łysica” do Katowic przez Centralną Magistralę Kolejową. Pociągi osobowe do stolicy województwa śląskiego pojadą przez Jędrzejów, Sędziszów i Olkusz.

– Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o rezygnacji z połączeń Regio Ostaniec i Łysica (obsługiwanych przez Polregio sp. z o.o.) na trasie Kielce-Katowice przez Centralną Magistralę Kolejową. Pojazdy które dotychczas obsługiwały te połączenia (36WEa) należały do Woj. Śląskiego i zostały przekazane spółce Koleje Śląskie – informuje Anna Grzela, Dyrektor Departamentu Infrastruktury, Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

- Pociągi te zostały uruchomione w uzgodnieniu z Województwem Świętokrzyskim w związku z zakupem nowego taboru kolejowego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2014 w ramach projektu pn. "Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie". Likwidacja połączeń nastąpiła w wyniku zakończenia trwałości projektu POIiŚ i rezygnacji z finansowania tychże połączeń przez Województwo Śląskie ze względu na bardzo wysokie koszty dostępu do infrastruktury linii nr 4 - Centralnej Magistrali Kolejowej - wyjaśnia Beata Drobny, Dyrektor Departamentu Komunikacji Regionalnej Województwa Śląskiego

– W nowym rozkładzie jazdy planowany jest przez PKP PLK bardzo duży zakres prac na linii kolejowej nr 1 na wjeździe do Katowic od strony Zawiercia - trasa kursowania Ostańca i Łysicy (wprowadzenie na cały rozkład jazdy pociągów, ruchu jednotorowego dwukierunkowego na odcinku Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Dąbrowa Górnicza; drastycznie zmniejszona przepustowość i wobec tego konieczna jazda drogą okrężną z pominięciem prawie wszystkich stacji i przystanków od Zawiercia do Katowic) – dodaje Robert Zaborski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału POLREGIO.

Dobrą wiadomością natomiast jest dodatkowy kurs do Buska Zdroju – pociąg będzie zaczynał bieg w Częstochowie. Pociągi do świętokrzyskiego uzdrowiska odjadą o 5:05, 8:28, 12:48 i 16:22.

W związku z trwającym remontem Warszawskiego Węzła Kolejowego, żadnym z pociągów jadącym z Kielc nie dojedziemy na stację Warszawa Centralna – większość pociągów do stolicy zatrzyma się na stacjach Warszawa Służewiec, Warszawa Zachodnia, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia. Nocny pociąg TLK Ustronie, jadący do Kołobrzegu przez Warszawę będzie miał przystanek tylko na stacji Warszawa Wschodnia.

Nowy rozkład jazdy pociągów dostępny jest  na stronie portalpasazera.pl. W najbliższych dniach zostanie także wywieszony na stacjach i przystankach kolejowych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO