Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W niedzielę cytobus ŚCO odwiedzi Chęciny. Warto się zbadać!

czwartek, 12 sierpnia 2021 13:47 / Autor: Beata Kwieczko
W niedzielę cytobus ŚCO odwiedzi Chęciny. Warto się zbadać!
W niedzielę cytobus ŚCO odwiedzi Chęciny. Warto się zbadać!
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Mieszkanki Chęcin i okolic mogą skorzystać w najbliższą niedzielę, 15 sierpnia, z bezpłatnych badań i konsultacji w cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Mobilna pracownia diagnostyczna będzie czekać na parkingu przy hali sportowej Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach.

Podczas akcji będzie można wykonać badania cytologiczne i dokonać diagnostyki wirusa HPV, a także skorzystać z konsultacji dietetycznych.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku od 25 do 59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytobusie ŚCO będą wykonywane dwa rodzaje badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.

W cytobusie będzie można wykonać także diagnostykę molekularną wirusa HPV w ramach pilotażowego programu realizowanego przez ŚCO. Badanie jest przeznaczone dla kobiet w wieku od 30 do 59 lat. O tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do pilotażowych badań zdecyduje po wprowadzeniu jej danych losowo system informatyczny.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna na badania pod numerem 609 990 033. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury. Należy mieć ze sobą dokument z numerem PESEL.

Badania w mobilnej pracowni diagnostycznej są całkowicie bezpieczne. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, a po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie czekały w kolejce do badania.

Oprócz tego, z bezpłatnych badań będzie można skorzystać także w namiocie ŚCO. Specjaliści przeprowadzą analizę składu ciała, pomiar tkanki tłuszczowej i BMI, konsultacje dietetyczne i pomiar ciśnienia tętniczego. Pokażą również na czym polega samobadanie piersi i powiedzą w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi oraz szyjki macicy.

Badania i konsultacje będą trwać od godziny 12 do 18.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO