Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wielki sukces naszego regionu. Drugie miejsce w Polsce w wydatkowaniu inwestycyjnym

poniedziałek, 18 października 2021 11:54 / Autor: Magdalena Nowak
Wielki sukces naszego regionu. Drugie miejsce w Polsce w wydatkowaniu inwestycyjnym
Wielki sukces naszego regionu. Drugie miejsce w Polsce w wydatkowaniu inwestycyjnym
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Po raz kolejny z rzędu województwo świętokrzyskie zajęło drugie miejsce w rankingu „Wspólnoty” podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów.

Na ostatniej prostej unijnej perspektywy na lata 2014-2020 w województwie świętokrzyskim realizowano wiele ważnych inwestycji,  m.in. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, Park Edukacyjny „Akademia Bajki” w Pacanowie czy budowę mostu na Wiśle w Nowym Korczynie. Trwa również remont Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. To ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne, dzięki któremu zabytkowy gmach zamieni się w jedną z najnowocześniejszych w Polsce scen teatralnych.

Efektem tych szeroko zakrojonych działań inwestycyjnych jest druga lokata regionu świętokrzyskiego w rankingu województw czasopisma „Wspólnota”. W zestawieniu „Liderzy Inwestycji" porównano, ile pieniędzy samorządy wszystkich szczebli wydały na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod uwagę wzięto średnie wydatki inwestycyjne w latach 2018–2020.

Województwo świętokrzyskie znalazło się tuż za podlaskim z wynikiem średnich wydatków inwestycyjnych per capita  w wysokości – 261,68 zł. Warto dodać, że również w poprzednim rankingu nasz region zajął drugą pozycję, natomiast w zestawieniu za lata 2016-2018 – trzecią. Jak więc widać nasze województwo od lat znajduje się na podium jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne.

- Ten wynik niezmiernie cieszy i napawa optymizmem – komentuje marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski. – Inwestycje realizowane przez nasz samorząd służą przede wszystkim rozwojowi regionu. Są odpowiedzią na wyzwania w takich obszarach jak transport, służba zdrowia czy kultura i przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności regionu dla napływu kapitału inwestycyjnego czy podniesienia poziomu innowacyjności gospodarki.

Jak podkreśla marszałek Bętkowski – samorząd województwa świętokrzyskiego wiąże ogromne nadzieje w zakresie inwestycji z rozpoczynającą się nową unijną perspektywą. – Jeśli chodzi o  plany inwestycyjne, warto wspomnieć o projekcie utworzenia Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii, planach związanych z budową obwodnic miast i dróg wojewódzkich, inwestycjach w służbie zdrowia m.in. utworzeniu Zintegrowanego Bloku Operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach – mówi Andrzej Bętkowski.

Jak dodaje przedsięwzięcia innowacyjne, inwestycje przyjazne środowisku to priorytety samorządu na najbliższe lata.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO