Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wielkie grzybobranie i leśny piknik

poniedziałek, 03 września 2018 23:54 / Autor: Beata Kwieczko
Wielkie grzybobranie i leśny piknik
Monika Karst
Wielkie grzybobranie i leśny piknik
Monika Karst
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wielkie grzybobranie z leśnikami oraz leśny piknik to główne punkty programu VI edycji imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 16 września. Uczestnicy pojadą na grzyby do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk, a następnie zaprezentują swoje zbiory na kieleckim deptaku.

 

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz szósty przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających województwo świętokrzyskie oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

- Te nadleśnictwa, które działają w ramach leśnego kompleksu promocyjnego "Puszcza Świętokrzyska" zajmują się w zwiększonym zakresie edukacją leśną, promocją skarbów natury, które kryją się w lasach. Są lasy grzybne, które słyną z występowania grzybów i innych owoców runa leśnego, stąd chcieliśmy podkreślić ten regionalizm, walor tego regionu. To jest coś, co wyróżnia nie tylko leśników, ale również miejscowe społeczeństwo - tłumaczy pomysł na organizację imprezy Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Wydarzenie będzie składać się z dwóch części. O godzinie 8 z parkingu znajdującego się przy Kieleckim Centrum Kultury wyjadą trzy autokary, które zawiozą uczestników pikniku do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Tam odbędzie się wielkie grzybobranie pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników. W wydarzeniu mogą wziąć również udział osoby, które przyjadą do lasów własnymi samochodami lub rowerami albo przyjdą na grzyby na piechotę. Powrót do Kielc zaplanowany został na godzinę 13 w to samo miejsce, z którego uczestnicy wyruszali. Szczegółowych informacji na temat grzybobrania udzielają poszczególne nadleśnictwa oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, która jest głównym organizatorem imprezy.

- Na miejscu będą leśnicy, którzy wcielą się w rolę przewodników. Będą oni pilnować, żeby nikt się nie zgubił i pokazywać, jakie grzyby zbierać, jeśli ktoś nie będzie wprawiony w grzybobraniu. Przewodnicy pojadą autokarami razem z uczestnikami - - informuje Monika Karst z nadleśnictwa w Kielcach.

O godzinie 14 rozpocznie się druga część imprezy, a mianowicie piknik na ulicy Sienkiewicza oraz na moście nad Silnicą. Podczas wydarzenia wyłoniony zostanie najlepszy grzybiarz, a także odbędzie się konkurs kulinarny pt. "Grzyb w słoiku". W programie znajdzie się także gotowanie z udziałem popularnego kucharza i znawcy kuchni myśliwskiej Grzegorza Russaka, który przygotuje zupę grzybową. Nie zabraknie również muzyki myśliwskiej, leśnych wystaw, kramów z darami natury, atrakcji związanych z leśnym pszczelarstwem oraz konkursów i quizów związanych z kampanią „Dla lasu, dla ludzi” i akcją „Czas w las”. Ponadto uczestnicy dowiedzą się od ekspertów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, jak rozpoznawać grzyby i wezmą udział w instruktażu sportu w lesie. Podczas pikniku wystąpi Zespół Sygnalistów Myśliwskich, który działa przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Będzie można posłuchać też prelekcji na temat wykorzystania leśnych ziół i survivalu oraz obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu dzieci.

Swoje stoiska na kieleckim deptaku będą miały takie instytucje, jak Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska”, Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Muzeum w Tokarni czy Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach.

Piknik potrwa do godziny 17. Wstęp na całą imprezę jest bezpłatny.

Organizatorami "Darów Świętokrzyskich Lasów" są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO