Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Zmiany w harmonogramie szczepień. Już wkrótce szczepionki dla wszystkich

wtorek, 20 kwietnia 2021 11:57 / Autor: Magdalena Nowak
Zmiany w harmonogramie szczepień. Już wkrótce szczepionki dla wszystkich
Zmiany w harmonogramie szczepień. Już wkrótce szczepionki dla wszystkich
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dziewiątego maja wszystkie osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia będą miały wystawione e-skierowania na szczepienia przeciwko Covid-19 – zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

– Jeszcze do końca tego tygodnia rejestracja na szczepienia odbywa się według obecnego harmonogramu, czyli jeden rocznik dziennie. Od poniedziałku program przyspieszy i będą rejestrowane dwa roczniki dziennie, począwszy od roczników 1974 i 1975 w poniedziałek. Natomiast od 9 maja e-skierowania otrzymają już wszyscy dorośli Polacy – powiedział szef kancelarii premiera.

Minister poinformował również, że 28 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla osób między 30. a 39. rokiem życia, które wcześniej zgłosiły chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19. Chodzi o tych, którzy skorzystali z możliwości zarejestrowania się w styczniu tego roku.

Michał Dworczyk zapowiedział także, że firma Astra Zeneca zapowiedziała zmniejszenie dostaw dawek swojego preparatu do Polski o trzy czwarte, zatem zamiast obiecanych 268 tysięcy, do Polski ma dotrzeć w tym tygodniu 67 tysięcy. Zapewnił, że te ograniczenia nie powinny wpłynąć na tempo szczepień. – Szczepionki Astra Zeneki będą zastępowane innymi, natomiast preparat na podanie drugiej dawki jest zabezpieczony – dodał.

Rada Medyczna ma omówić temat szczepienia osób powyżej 16. roku życia. Zgodnie z rekomendacją producenta takie osoby mogłyby być szczepione preparatem koncernu Pfizer. Na ten moment Narodowy Program Szczepień przewiduje szczepienie osób powyżej 18. roku życia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO