Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny i izolacji z powodu koronawirusa

środa, 02 września 2020 17:07 / Autor: Magdalena Nowak
Zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny i izolacji z powodu koronawirusa
Zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny i izolacji z powodu koronawirusa
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Czas kwarantanny osób, które mogły zakazić się koronawirusem zostanie skrócony. Z kolei czas trwania izolacji chorych ma być powiązany ze stanem klinicznym pacjenta. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od środy (2 września).

Lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po trzech dniach, jeśli ta nie ma gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego. Zwolnienie nie może nastąpić jednak wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej symptomów. Z kolei pacjent, u którego nie wystąpiły objawy zakażenia, może zostać wypisany po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niego chorobę. Czas izolacji może być również wydłużony nawet do 20 dni - w przypadku osób ze słabą odpornością.

Nowe przepisy zakładają również możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnego ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzinnych. Nie ma wówczas znaczenia liczba dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od objawów klinicznych.

Jak przekazał podczas środowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, siódmego dnia wszyscy chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia z informację o konieczności skorzystania z teleporady.  

– Jeżeli lekarz podczas niej nie będzie miał innych zaleceń, zwalniani z izolacji jesteśmy dziesiątego dnia w przypadku pacjenta bezobjawowego, a trzynastego dnia - najczęściej, w przypadku pacjenta objawowego, ale oczywiście może to być szesnasty czy dziewiętnasty dzień, biorąc pod uwagę te trzy dni od ustania objawów. Kwarantanna jest obligatoryjna: dziesięć dni, po tym czasie jesteśmy z niej automatycznie zwalniani  – wyjaśnia Andrusiewicz.

Przepisy rozporządzeń podpisanych przez ministra zdrowia stanowią też, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zalecone przez lekarza leki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielić porad również zdalnie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO