Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Został miesiąc na spisanie się. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna

czwartek, 02 września 2021 12:49 / Autor: Adrianna Linertowicz
Został miesiąc na spisanie się. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna
Został miesiąc na spisanie się. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Jeszcze tylko do końca września można spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Województwo świętokrzyskie jest na drugim miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę spisanych mieszkańców.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia. Można spisywać się przez tzw. samospis internetowy, a także w punktach spisowych, zlokalizowanych w Urzędach Statystycznych. Inną możliwością jest skorzystanie z infolinii spisowej.

– W naszym regionie do tej pory łącznie spisało się około 70 procent mieszkańców, co w statystykach kompletności, biorąc pod uwagę wszystkie metody spisowe, plasuje nas dość wysoko, bo na drugim miejscu w Polsce - informuje Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach. Jak dodaje, odnotowano duże zróżnicowanie pomiędzy gminami, jeśli chodzi o kompletność spisu:

– Mamy takie gminy, w których ten odsetek spisanych mieszkańców jest już bardzo wysoki i wynosi około 90 procent. Taką sytuację mamy między innymi w gminie Tuczępy i Oksa. Są także takie gminy, w których ten odsetek nie osiągnął nawet 60 procent. Mowa tu na przykład o gminie Ćmielów, Piekoszów i Daleszyce. Mamy w planach prowadzić w tych miejscach bardzo intensywną akcję z mobilnymi punktami spisowymi, w których pomożemy mieszkańcom dopełnić tego obowiązku.

Udział w badaniu jest obligatoryjny. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą wysokie grzywny.

– Powszechny Spis Ludności i Mieszkań jest to najistotniejszym i podstawowym badaniem z zakresu statystyki ludności. Na jego wynikach opierają się wszystkie bilanse ludności. Z tego powodu jest to badanie obowiązkowe  – podkreśla dyrektor Urzędu Statystycznego.

A co się stanie w przypadku odmowy udziału w badaniu?

– W przypadku nieudzielenia zgody na wywiad, uruchamiana jest procedura odmowy. Po otrzymaniu formalnego protokołu podejmujemy ponowny kontakt z taką osobą. Jeśli nadal będzie ona stać na stanowisku odmowy, to wówczas sprawa kierowana jest na policję i rozpatrywaniem jej zajmie się sąd – mówi Agnieszka Piotrowska-Piątek i dodaje, że w naszym województwie zdarzyły się przypadki odmowy udziału w badaniu, jednak były one marginalne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO