Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

ZUS sam pozyska dane o kwarantannie i izolacji

czwartek, 29 października 2020 12:56 / Autor: Beata Kwieczko
ZUS sam pozyska dane o kwarantannie i izolacji
ZUS sam pozyska dane o kwarantannie i izolacji
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

– Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam będzie pozyskiwał dane o osobach, które taką kwarantannę mają lub są w izolacji domowej. Będzie je udostępniał płatnikom składek i dana osoba nie będzie już musiała zajmować takimi sprawami – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Pracownicy skierowani na kwarantannę lub są objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO