Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Prowadnice do szuflad - jakie wybrać i dlaczego mają takie znaczenie?

czwartek, 18 sierpnia 2022 10:43 / Autor: Jowita Plech
Prowadnice do szuflad - jakie wybrać i dlaczego mają takie znaczenie?
Prowadnice do szuflad - jakie wybrać i dlaczego mają takie znaczenie?
Jowita Plech
Jowita Plech

Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie domu niewyposażonego w szuflady. Stanowią przecież nieodłączny element niemal każdego pomieszczenia, ułatwiając przechowywanie zarówno drobiazgów, jak i większych rzeczy. Żadna z nich nie będzie jednak w stanie pomóc nam w dobrym zagospodarowaniu przestrzeni bez swojego kluczowego aspektu, czyli prowadnic do szuflad. To dzięki nim meble mogą w ogóle działać, a my – w pełni czerpać korzyści z ich funkcjonalności. Jakie szyny szufladowe wybrać i dlaczego ten wybór ma znaczenie?

Prowadnice do szuflad – zwróć uwagę na poziom wysuwu

Wysuw szyny do szuflad przekłada się na to, jak wygodne będzie użytkowanie danego mebla. Oznacza on długość, na jaką ta przesuwa się poza konstrukcję szafki. Pełen wysuw w znakomitej większości przypadków będzie najlepszą opcją, jako że umożliwia sięgnięcie po pożądany przedmiot natychmiast, bez konieczności przesuwania czy wyjmowania innych. Docenimy go zwłaszcza wtedy, gdy nasza szuflada jest płytka.

Na rynku niechybnie zetkniemy się również z częściowym wysuwem szyn szufladowych. Umożliwia on wychylenie szuflady na około ¾ długości, co nie powinno rodzić problemów z sięganiem po wybrane przedmioty, o ile tylko zadbamy o ich dobre rozmieszczenie. Taki wysuw sprawdza się przede wszystkim w bardzo dużych, wysokich i szerokich meblach ze względu na to, że przechowywane w nich rzeczy najczęściej cechują się większymi gabarytami lub po prostu jest ich więcej. W przypadku zamontowania prowadnic do szuflad z pełnym wysuwem meble mogłyby ulec przeciążeniu.

Gdy o przeciążeniu mowa… czyli udźwig szyn do szuflad

Nie mniej ważną od wysuwu kwestią jest oczywiście udźwig prowadnic do szuflad. Wybierając odpowiedni model, musimy więc mieć już przemyślaną sprawę tego, co będzie w nich przechowywane. Warto oszacować wagę tych przedmiotów na trochę większą, niż wynosi w rzeczywistości ze względu na to, że na przestrzeni lat eksploatacji raczej dokładamy do nich kolejne rzeczy niźli odejmujemy. Nawet jeśli należymy do grupy zwolenników minimalizmu – dobrze jest się zabezpieczyć i z góry zadbać o długą żywotność naszych mebli.

Dobrze dobrany udźwig szyn szufladowych to gwarancja płynnej i bezproblemowej pracy szuflad. W połączeniu z rozsądnie wybranym poziomem wysuwu zapewnia pełen komfort użytkowania, a ponadto pozwala cieszyć się funkcjonalnością szafek znacznie dłużej.

Prowadnica do szuflady z cichym domykiem, czyli dodatkowe funkcje szyn szufladowych

Wiele prowadnic do szuflad, które znajdziemy obecnie na rynku, posiada dodatkowe udogodnienia, na przykład pod postacią cichego domykania. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w biurach oraz domach z dziećmi, a także we wszystkich miejscach, gdzie niezbędne jest zachowanie pewnego poziomu ciszy. Ze względu na to, że prowadnica do szuflady z cichym domykiem zamyka się powoli, nie tylko nie robi zbędnego hałasu, ale ponadto zapobiega obijaniu się elementu o szafkę. Dzięki temu może o wiele dłużej zachować swoją nieskazitelną estetykę, a my – zapomnieć o wymianie na długie lata.

Drugą, często spotykaną funkcją dodatkową szyn do szuflad jest push-to-open, czyli dosłownie “naciśnij, żeby otworzyć”. Takie rozwiązanie również pozwala znacznie zmniejszyć hałas, ale ponadto stanowi niezwykle przydatną opcję zwłaszcza w kuchni, gdy podczas gotowania często zdarza się, że potrzebujemy otworzyć szafkę, nie mając wolnych rąk. Zamykanie odbywa się na takiej samej zasadzie co otwieranie, dlatego użytkowanie szuflad z takimi prowadnicami jest niezwykle wygodne.

Rodzaje szyn szufladowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje prowadnic do szuflad:

  • kulkowe – bardzo duży udźwig (do 50 kg), wysuw pełen lub częściowy, nadają się do wielu mebli;
  • rolkowe – najpopularniejsze, prosty mechanizm, obciążenie do 25 kg, często korzystniejsze cenowo.

Prowadnice znajdują swoje zastosowanie nie tylko w szufladach naszych mebli, ale również na przykład w przypadku rozsuwanego stołu. I tutaj niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie szyn, aby posiadany egzemplarz mógł funkcjonować poprawnie oraz długo. Po niezwykle przydatne wskazówki do podjęcia wyboru zapraszamy tutaj: https://www.crosszg.pl/jak-dobrac-prowadnice-do-stolu-rozsuwanego/.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO