Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[AUDYCJA] Rok Rodziny w diecezji kieleckiej. Powstało specjalne stowarzyszenie

piątek, 24 czerwca 2022 13:07 / Autor: Michał Łosiak
[AUDYCJA] Rok Rodziny w diecezji kieleckiej. Powstało specjalne stowarzyszenie
[AUDYCJA] Rok Rodziny w diecezji kieleckiej. Powstało specjalne stowarzyszenie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już 26 czerwca zakończy się Rok Rodziny zapoczątkowany przez papieża Franciszka 19 marca 2021 roku. Był to owocny czas, również w diecezji kieleckiej.

Rok zakończy trwające w Rzymie, Światowe Spotkanie Rodzin.

– Włącza się ono w wielką tradycję, jaką zapoczątkował św. Jan Paweł II w 1994 roku. Były to ogromne spotkania na skalę masową, zjazd rodzin z całego świata. Sytuacja pandemiczna sprawiła, że papież Franciszek ogłosił jubileuszowe spotkanie w nieco innej formule – mówi ks. Artur Skrzypek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Kieleckiej.

Do owoców Roku Rodziny w diecezji kieleckiej należy zaliczyć założenie kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność.

– Do poradnictwa rodzinnego postanowiliśmy wnieść pewne unowocześnienia, ponieważ wszystko idzie do przodu, nauka się rozwija, a ludzie mają inne wymagania. Chcemy na to odpowiedzieć i akurat tak się złożyło, że trwa Rok Rodziny. Naszym celem jest działanie na rzecz rodziny i propagowanie idei odpowiedzialnego rodzicielstwa. Pragniemy pomagać kształtować postawy zgodne z zasadami etyki chrześcijańskiej i wyjść naprzeciw tego, z czym ludzie przychodzą. Zrzeszamy doradców życia rodzinnego i większość czynnie posługuje w poradniach. To więc także możliwość podnoszenia kompetencji – podkreśla Ewa Strojwąs, wiceprezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność i doradca życia rodzinnego przy parafii św. Józefa Robotnika.

Ponadto Pasterz naszej diecezji powołał dekanalnych koordynatorów duszpasterstwa rodzin.

– To wynik wielkiej troski Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Potrzebowaliśmy pewnej koordynacji i stąd takie rozwiązanie. Chodzi o lepsze przekazywanie informacji i usprawnienie działania całego duszpasterstwa – dodaje ks. Artur Skrzypek.

X Spotkanie Rodzin rozpoczęło się w Rzymie 22 czerwca pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. W Rzymie Polskę reprezentuje pięć rodzin, w tym państwo Ciszewscy z parafii Przemienienia Pańskiego na Białogonie. Do Rzymu udali się razem z dwójką dzieci. 

Posłuchaj całej rozmowy:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO