Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Wszyscy jesteśmy misjonarzami

czwartek, 06 stycznia 2022 12:08 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski: Wszyscy jesteśmy misjonarzami
Biskup Jan Piotrowski: Wszyscy jesteśmy misjonarzami
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

- Niech dzisiejsza uroczystość przypomni nam, że na mocy Sakramentu Chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami. Jak nauczał Jan Paweł II „Każdy kto prawdziwie spotkał Chrystusa w swoim życiu, nie może go zatrzymać dla siebie, ale winien się nim dzielić” - mówił Biskup Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej odprawianej z okazji Święta Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W Eucharystii uczestniczyły także Kolędnicy Misyjni z parafii Wolica-Tokarnia, którzy po Mszy przedstawiły krótką inscenizację.

Homilię wygłosił ks. Michał Kacprzyk, krajowy sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

- Każdy z nas, kto kieruje się wiarą i pragnie, by  Chrystus – światłość świata oświecał drogi życia wie, że żadne luksusy, bogactwa ani władza nie dają tego, co na świat przynosi Jezus: pokoju, nadziei, radości dziecięctwa Bożego i łaski wiecznego zbawienia. Niejako instynktownie wyczuwają to mędrcy, którzy oddają cześć nowonarodzonemu Mesjaszowi. W nich dostrzegamy ludzi wszystkich narodów i języków, którzy poszukują Bożej prawdy – powiedział duszpasterz.

Kapłan zwrócił uwagę, że nakaz Jezusa „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” jest wciąż aktualny

- Nie świadczy to o lenistwie kościelnej wspólnoty, która z natury jest misyjna, lecz o tym, że kolejne epoki wyznaczają coraz nowsze, wymagające czy potrzebujące Dobrej Nowiny obszary. Przez wieki Kościół posyłał misjonarzy aż na krańce świata. Wśród nich znajdziemy świętych Cyryla i Metodego, Wojciecha, Brunona z Kwerwurtu, Franciszka Ksawerego, czy błogosławionych Marię Teresę Ledóchowską czy Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, męczenników z Peru. To ich świadectwo sprawia, że wśród nas nieustannie powinno płonąć misyjne zaangażowanie – zaznaczył.

Sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary wyjaśnił także historię powstania tej organizacji

- 200 lat temu, w 1822 roku, niebawem błogosławiona młoda dziewczyna z Lyonu Paulina Jarricot dostrzega, jak wielkiego wsparcia materialnego potrzebuje sprawa misji. Powołuje do życia Dzieło Rozkrzewiania Wiary i zachęca do wspierania misji choćby niewielkimi ofiarami. Ku jej uciesze dzieło rozrasta się błyskawicznie, a w 1826 roku jako zaplecze modlitewne dla misji tworzy Żywy Różaniec.

Wysłuchaj całej homilii:

Po Eucharystii bożonarodzeniową inscenizację przedstawili Kolędnicy Misyjni z parafii w Wolicy-Tokarni. Zbierali ofiary  na pomoc dzieciom w Azji Środkowej.

misyjni

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO