Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Kuchnia św. Brata Alberta we Włoszczowie będzie niosła pomoc ubogim

środa, 10 lutego 2021 08:06 / Autor: Michał Łosiak
Kuchnia św. Brata Alberta we Włoszczowie będzie niosła pomoc ubogim
Fot. www.parafia-wloszczowa.pl
Kuchnia św. Brata Alberta we Włoszczowie będzie niosła pomoc ubogim
Fot. www.parafia-wloszczowa.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W środę we Włoszczowie biskup kielecki Jan Piotrowski dokona uroczystego poświęcenia Kuchni św. Brata Alberta. Placówka wydaje posiłki dla osób ubogich. Znajduje się przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

To wyjątkowe miejsce, gdzie ubodzy będą mogli liczyć na ciepły posiłek. Na parterze znajduje się kuchnia i jadalnia z zapleczem. Ze względu na obostrzenia jadalnia w tej chwili nie działa. Obok funkcjonuje również… muzeum z ciekawymi eksponatami. Na poddaszu znajdziemy dużą salę na spotkania dla organizacji parafialnych. Budynek przystosowany jest do osób niepełnosprawnych.

Choć miejsce wygląda pięknie, to jednak jego powstanie wiązało się z wieloma staraniami i problemami.

W 1977 roku stanęła nowa plebania i pomieszczenia w nidj zostały przeznaczone na salki katechetyczne. Kiedy religia wróciła do szkoły, pozostały wolne. W 1992 roku zawarto porozumienie ze Stowarzyszeniem Brata Alberta i postanowiono założyć stołówkę dla osób ubogich.

– Były problemy z sanepidem, ponieważ nie mogliśmy spełniać warunków ze względu na układ samego budynku. Stołówka znajdowała się w zabytkowym obiekcie, więc wszelkie prace musiały uzyskać zgodę konserwatora. Próbowałem pozyskać pieniądze z programów unijnych. Dopiero w 2016 roku sprawa poszła do przodu – tłumaczy ks. Zygmunt Pawlik, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.

Burmistrz Włoszczowy zaproponował, aby inicjatywę przyłączyć do specjalnego programu w ramach porozumienia powiatów.

– Rozpoczęły się przygotowania dokumentacji. Odnowiliśmy i rozbudowaliśmy budynek. Wykorzystaliśmy także obszerne poddasze. Borykaliśmy się z wieloma problemami. Koszt prac to prawie dwa miliony osiemset tysięcy złotych. Udało się dzięki wsparciu parafian, funduszy unijnych i państwowych – dodaje nasz rozmówca.

Starostwo dokładnie 12 października ubiegłego roku wydało zgodę na użytkowanie stołówki. W grudniu stołówka przeniosła się do nowego obiektu, a sanepid tym razem nie miał wątpliwości, że wszystko jest w porządku.

W środę, 10 lutego, biskup kielecki Jan Piotrowski dokona uroczystego poświęcenia Kuchni św. Brata Alberta we Włoszczowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO