Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Nowa misja pod wezwaniem św. Jana Pawła II na Wybrzeżu Kości Słoniowej

piątek, 03 września 2021 16:15 / Autor: Michał Łosiak
Nowa misja pod wezwaniem św. Jana Pawła II na Wybrzeżu Kości Słoniowej
Nowa misja pod wezwaniem św. Jana Pawła II na Wybrzeżu Kości Słoniowej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Soubre na Wybrzeżu Kości Słoniowej powstała parafia pw. św. Jana Pawła II. Nowa misja to efekt decyzji biskupa Jean Jacques Koffi oi Koffi, który kilka lat temu gościł w Kielcach. Teraz my możemy pomóc w działalności wspólnoty.

Przypomnijmy, że Biskup San Pedro Jean Jacques Koffi oi Koffi odwiedził Polskę w lipcu 2018 roku. Wówczas odprawił m.in. uroczystą Mszę Świętą w kieleckiej katedrze i spotkał się z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowski. Odwiedził również miejsca związane ze św. Janem Paweł II i postanowił, że w jego diecezji powstanie misja pod wezwaniem Ojca Świętego.

W 2020 roku wydał oficjalny dekret powołujący parafię. Misję jej utworzenia otrzymał ks. Antoni Sokołowski.

–  Soubre jest trzecią moją misją. W tym celu została wydzielona część miasta z przylegającymi 16 wioskami – gdzie są wspólnoty chrześcijańskie. Pierwszą Mszę Świętą na terenie gdzie ma powstać nowa misja odprawiłem 20 września 2020 roku, w malutkiej glinianej kapliczce z udziałem 127 osób. Wraz z przyszłymi parafianami z różnych grup etnicznych w większości pracujących na plantacjach kawy, kakao, drzewa kauczukowego, rozpoczęliśmy karczowanie terenu i budowę pierwszego budynku, który służy jako magazyn i garaż na auto. Równocześnie ludzie organizowali się i każdego dnia inna grupa etniczna przychodziła, aby robić pustaki i prace przy wykopie fundamentów pod budowę nowej kaplicy. W pracach uczestniczyli wszyscy: młodzież, kobiety, mężczyźni, funkcjonariusze, czyli ludzie, którzy pracują w państwowych instytucjach. Zasadniczo od połowy listopada 2020 roku prace ruszyły przy zalewaniu fundamentów kaplicy o wymiarach 33 metry długości i 10 metrów szerokości – tłumaczy ks. Antoni Sokołowski.

– Z małymi przerwami jak na przykład – brak cementu, murarzy, kaplica w surowym stanie była gotowa 15 lutego 2021 roku. W środę popielcową 17 lutego odprawiłem pierwszą Mszę Świętą w kaplicy wypełnionej po brzegi. Tak licznie, bo ryt posypania głów na okres Wielkiego Postu przez Afrykańczyków jest traktowany, jako 8 sakrament. A na potwierdzenie tego, na koniec Mszy Świętej spadł bardzo mocny i długi deszcz, co było znakiem szczególnego błogosławieństwa. W kolejnych tygodniach wykonaliśmy wspólnie kolejne prace jak: tynkowanie, wylewki betonowe, oświetlenie, sufity z płyt, ławki. W całość wkomponowany jest czterotonowy kamień, który jest podstawą, cokołem pod ołtarz. Kaplica jest pięknie pomalowana i gromadzi wiernych na mszach świętych, nabożeństwach, spotkaniach różnych grup. W niedzielnej mszy świętej teraz już uczestniczy ponad 600 osób, a w codziennej ponad 30 osób. Jest skromna, ale czysta i wszyscy parafianie są Bogu i ludziom wdzięczni za nią – dodaje kapłan.

Nowa misja wymaga jednak ogromnego zaangażowania duchowego, fizycznego, ale również materialnego.

 Ofiary na budowę misji można przekazać na konto:

PKO 40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej 25-013 Kielce, ul. Jana Pawła II 3

(BUDOWA MISJI ŚW. JANA PAWŁA II)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO