Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej już we wrześniu

wtorek, 25 sierpnia 2020 10:35 / Autor: Beata Kwieczko
Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej już we wrześniu
Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej już we wrześniu
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzyka i taniec na dworach Jagiellonów, koncert na dwa klawesyny, występ scholi gregoriańskiej oraz warsztaty pod kierunkiem artystów. Tak będą wyglądać Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielczy, które odbędą się w Kielcach od 4 do 6 września.

W ramach festiwalu odbędą się trzy koncerty, dwa w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, a trzeci w Bazylice Katedralnej. Pierwsze, ze względu na ograniczoną liczbę publiczności, będą transmitowane na stronie wydarzenia: earlymusicfestival.pl.

Festiwal zainauguruje koncert muzyków z Krakowa- Floripari, który odbędzie się 4 września o godzinie 18.

– To artyści specjalizujący się w wykonywaniu polskiej muzyki barokowej i renesansowej. Grają na skrzypcach barokowych, lirze korbowej i instrumentach dętych z XVI/XVII wieku – mówi siostra Hanna Szmigielska, koordynator muzyczny Festiwalu oraz założycielka Scholi Cantorum Kielcensis, która także wystąpi podczas koncertu.

– Wspólnie wykonamy program Sigismundus 500 - muzyka i taniec na dworach Jagiellonów, który został przygotowany na 500-lecie urodzin króla Zygmunta Augusta. To opowieść słowno-muzyczna, która zawiera elementy muzyki świeckiej i sakralnej – dodaje siostra Szmigielska.

Następnego dnia, o godzinie 17, przed publicznością wystąpi małżeństwo francuskie Aline Zylberajch-Gester i Martin Gester. Artyści wykonają koncert na dwa klawesyny, podczas którego będzie można usłyszeć utwory m.in. Vivaldiego, Couperina, Bacha i Boccheriniego. Koncert zostanie poprzedzony warsztatami dla uczniów i melomanów pod kierunkiem artystów - jednych z najwybitniejszych wykonawców i pedagogów klawesynu w Europie.

Festiwal zakończy się w niedziele, 6 września. O godzinie 18 ks. biskup Jan Piotrowski odprawi Mszę Świętą, a po niej odbędzie się koncert scholi gregoriańskiej Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego oraz organisty Marka Toporowskiego.

– W czasie koncertu usłyszymy fragmenty tzw. mszy organowych, które inspirowane są chorałem ale też całą tradycją muzyki francuskiej włącznie z rytmami tańców klawesynowych czy fortepianowych.

Podczas koncertu w katedrze będą obowiązywać maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie odległości.

Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielczy są organizowane z inicjatywy Scholi Cantorum Kielcensis, przy współpracy z parafią katedralną w Kielcach.

schola

scchola1

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO