Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Strażacy są zawsze blisko ludzi. Dziś mają swoje święto

poniedziałek, 04 maja 2020 11:43 / Autor: Beata Kwieczko
Biskup Jan Piotrowski: Strażacy są zawsze blisko ludzi. Dziś mają swoje święto
Fot. Mateusz Wolski
Biskup Jan Piotrowski: Strażacy są zawsze blisko ludzi. Dziś mają swoje święto
Fot. Mateusz Wolski
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dziś, 4 maja, obchodzimy wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków i Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji biskup kielecki Jan Piotrowski odprawił w bazylice katedralnej Mszę świętą w intencji tej grupy zawodowej.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele państwowej i ochotniczej straży pożarnej. W wygłoszonej homilii biskup Jan Piotrowski przywołał słowa papieża Jana Pawła II, które skierował do strażaków podczas jednego ze spotkań.

- Straż pożarna to instytucja, która szczyci się w Polsce bogatą tradycją i jak sięgam pamięcią, zawsze utrzymywała żywy kontakt z parafią i Kościołem. Cieszę się, że ta więź trwa nadal. Wasza praca jest trudna i niebezpieczna, wymaga hartu ducha i wielkiej odwagi. Pamiętajcie, że ratując człowieka i ludzkie mienie z narażeniem życia macie swój udział w gotowości oddawania życia za braci, dzięki której Chrystus dokonał naszego odkupienia - mówił ksiądz biskup.

Posłuchaj całej homilii:

W bazylice obecny był brygadier Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, który podziękował za wspólną modlitwę i złożył życzenia swoim współpracownikom.

- Dzisiejsze obchody Dnia Strażaka są bardzo skromne, więc korzystając z tak wspaniałego miejsca, ze stolicy duchowej diecezji kieleckiej chciałbym zwrócić się do wszystkich strażaków, pożyczyć zdrowia, pomyślności, spełnienia wszystkich planów w służbie, ale przede wszystkim strażackiego szczęścia po to, aby zawsze móc skutecznie nieść pomoc tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują - powiedział.

Ksiądz Łukasz Zygmunt, kapelan Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w rozmowie z Katarzyną Bernat na antenie radia eM Kielce podkreślił, że strażacy są grupą zawodową, która cieszy się ogromnym zaufaniem społeczeństwa. - Nasze zawołanie strażackie brzmi: "Bogu na chwałę. ludziom na ratunek". Myślę, że to zaufanie rodziło się przez całe wieki, kiedy to straż ogniowa, później pożarna, a jeszcze później Państwowa Straż Pożarna była tak mocno zjednoczona z ludźmi, bo śpiesząc z pomocą poszkodowanym i ratując nasze mienie ci odważni rycerze byli zawsze w pełni gotowości i blisko drugiego człowieka - zauważył.

Posłuchaj całej rozmowy:

Jeszcze dziś o godzinie 20.30 w katedrze zostanie odmówiony różaniec w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin.

Dzień Strażaka obchodzony jest w Polsce od 2003 roku jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO