Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Chór Kameralny Fermata zdobył Złoty Dyplom na Festiwalu w Legnicy
autor
Beata Kwieczko
2026.05.25 16:11

Chór Kameralny Fermata z Kielc pod dyrekcją prof. Ewy Robak, zdobył Złoty Dyplom w kategorii chórów osób dorosłych podczas 56. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat. To jeden z najważniejszych i najstarszych festiwali chóralnych w Polsce.

Festiwal Legnica Cantat od lat jest uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Co roku przyciąga nie tylko chóry i artystów, ale także tłumy mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto.

- Udział w 56. Turnieju Chórów „Legnica Cantat” jest dla zespołu dużym wyróżnieniem, ponieważ do konkursu zapraszanych jest jedynie 10 najlepszych zespołów z całej Polski. Sam fakt zakwalifikowania się oznacza już bardzo wysoki poziom artystyczny wykonawców – mówi dr hab. Ewa Robak, prof. UJK w Kielcach oraz założycielka chóru Fermata.

Zespół z Kielc wywalczył Złoty Dyplom w kategorii chóry osób dorosłych.

- Dla nas to ogromne wyróżnienie i jednocześnie potwierdzenie, że utrzymujemy wysoki poziom artystyczny. Jury w Legnicy tworzą wybitni specjaliści doświadczeni dyrygenci i chórmistrzowie, często laureaci wcześniejszych edycji oraz uznani eksperci o międzynarodowej renomie. Ich ocena i uwagi są niezwykle cenne, ponieważ pozwalają zarówno potwierdzić dotychczasową pracę, jak i wskazują nam kierunki dalszego rozwoju – dodaje dr hab. Ewa Robak.

Jednym z członków zespołu jest nasz redakcyjny kolega, Piotr Zawadzki, który śpiewa basem. Podkreśla, że sukces chóru zależy od wielu czynników.

- Śpiewanie w chórze polega na wzajemnej współpracy i zależności między wszystkimi głosami. Sopran, alt, tenor i bas tworzą jedną całość, każdy z nich jest równie ważny i musi harmonijnie współbrzmieć z pozostałymi. Wszystko powinno być spójne, utrzymane we właściwym tempie i czasie, a przede wszystkim pięknie brzmieć. Bardzo wiele zależy od zgrania zespołu, wokalistów i chórzystów, ale ogromną rolę odgrywa także dyrygent. Dla mnie osobiście śpiew w chórze jest zawsze wielkim przeżyciem i czymś wyjątkowym. A kiedy widzę, że podoba się to również innym, daje mi to jeszcze większą radość – tłumaczy Piotr Zawadzki.

Chór Kameralny „Fermata” powstał w styczniu 1998 roku. Skład stanowią głównie absolwenci kierunku Edukacja Muzyczna obecnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, niegdyś Akademii Świętokrzyskiej.

Repertuar chóru jest różnorodny – od kolęd i utworów sakralnych, poprzez pieśni patriotyczne, utwory z gatunku poezji śpiewanej do muzyki rozrywkowej w opracowaniu na chór a cappella.

Chór współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską realizując wspólne projekty, a  efektem działań z Kieleckim Teatrem Tańca jest sześć spektakli, m.in. "Dla Ciebie Panie" czy "Brodzić po wodzie", w których choreografie stworzone zostały do pieśni gospel wykonywanych przez chór. Do dziś wykonywana jest również "Pasja"- dzieło wokalno-baletowe. 

W kwietniu 2004 roku Fermata wraz z Chórem Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej uczestniczyła w prawykonaniu oratorium „Świętokrzyska Golgota” Piotra Rubika do tekstu Zbigniewa Książka. W maju 2005 chór wziął udział w premierze kolejnego oratorium „Tu es Petrus”. W sierpniu 2005 Fermata wystąpiła na Festiwalu Jedynki Sopot 2005, towarzysząc Oldze Szomańskiej i Przemysławowi Brannemu w wykonaniu piosenki „Niech mówią, że to nie jest miłość” pochodzącej z oratorium „Tu es Petrus”. Piosenka zdobyła Pierwszą Nagrodę w plebiscycie telewidzów TVP1 na Przebój Lata Jedynki 2005. We wrześniu 2007 r. chór uczestniczył w premierze oratorium „Siedem Pieśni Marii”, do którego słowa napisał Zbigniew Książek, a muzykę Bartłomiej Gliniak.

Od 2001 roku chór działa jako Stowarzyszenie, pod nazwą Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego Fermata.

 

 

CZYTAJ DALEJ