Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

[FOTO] "Klątwa rodziny Kennedych". W sobotę prapremiera w Teatrze im. Żeromskiego

środa, 24 lutego 2021 21:09 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] "Klątwa rodziny Kennedych". W sobotę prapremiera w Teatrze im. Żeromskiego
[FOTO] "Klątwa rodziny Kennedych". W sobotę prapremiera w Teatrze im. Żeromskiego
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Historii rodziny Kennedych jest poświęcony najnowszy spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Prapremierę sztuki Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina obejrzymy w najbliższą sobotę.

Spektakl "Klątwa rodziny Kennedych" przypomina o niejako wykreślonej z historii Rosemary Kennedy, siostrze Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, prezydenta USA. Rosemary była uznana za opóźnioną w rozwoju i w wieku 23 lat została poddana zabiegowi lobotomii, eksperymentalnemu w tamtych czasach. Nie pasowała do wizerunku rodu, dlatego niechętnie mówiło się o jej istnieniu. Później jej starszy brat, Joseph, zginął w katastrofie lotniczej, a John i Robert w zamachu. W każdym następnym pokoleniu klan Kennedych spotkały różne tragedie, m.in. choroby i nieszczęśliwe wypadki.

Twórcy spektaklu, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, próbują odpowiedzieć na pytanie, czy nad rodziną Kennedych rzeczywiście ciąży klątwa.

– To jest pojęcie bardzo nieuchwytne. Wydaje mi się, że chodzi bardziej o jakąś energię, która została wyprodukowana przez ogromne ambicje tej rodziny i chęć sprostania tym ambicjom, jakie rodzeństwu prezydenta Kennedy'ego zadali ojciec i dziadek – mówi Jolanta Janiczak, autorka tekstu spektaklu i dramaturgii.

– To ta chęć sprowadziła na nich niespodziewane wypadki i różnego rodzaju tragedie, których mogliby uniknąć, gdyby ich życiu towarzyszyło mniejsze napięcie. Ciekawe jest to, że rodzinna tendencja do pechowych śmierci trwa już trzy pokolenia. I to można nazwać transmisją traumy albo samospełniającym się proroctwem – dodaje.

Zdaniem Wiktora Rubina, reżysera spektaklu, klątwa to wydarzenie, które mogło w jakiś sposób naznaczyć rodzinę Kennedych. – Dla mnie jej początkiem w przypadku tej rodziny jest Rosemary i to, co się z nią stało. To wydarzenie mogło działać destabilizująco na relacje Kennedych i mogło być czymś, co niepokoi  – zauważa.

Prapremiera "Klątwy rodziny Kennedych" odbędzie się w sobotę, 27 lutego, o godzinie 19 na tymczasowej scenie Teatru imienia Stefana Żeromskiego, która znajduje się w Wojewódzkim Domu Kultury. W rolę Rosemary Kennedy wcieli się Karolina Staniec. Oprócz niej, w spektaklu wystąpią Anna Antoniewicz, Mateusz Bernacik, Bartłomiej Cabaj, Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Edward Janaszek, Joanna Kasperek, Jacek Mąka, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Beata Pszenicza, Zuzanna Wierzbińska i Dawid Żłobiński.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO