Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

"Harcerz na wojnie". Aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego zaprezentują słuchowisko

poniedziałek, 28 grudnia 2020 09:43 / Autor: Beata Kwieczko
"Harcerz na wojnie". Aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego zaprezentują słuchowisko
"Harcerz na wojnie". Aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego zaprezentują słuchowisko
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już dzisiaj, 28 grudnia, na kanale You Tube Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach obejrzymy słuchowisko dokumentalne "Harcerz na wojnie" w reżyserii Tanji Miletić-Oručević. Projekt ma na celu przybliżenie młodym ludziom postaci kielczanina, Jana Kinastowskiego.

Jan Kinastowski był ochotnikiem 205 Pułku Piechoty IV Kompanii I Batalionu Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera. W 1920 roku, w wieku zaledwie 17 lat, wyruszył z rodzinnego miasta, by walczyć w wojnie polsko-bolszewickiej, w tym w jej najważniejszym starciu - Bitwie Warszawskiej.

– Za kanwę opowieści o "zwykłym bohaterze" posłużył pamiętnik Kinastowskiego, który był świadectwem odwagi i patriotyzmu młodego żołnierza, ale też obaw i trudów wojennych, przeczytany przez zespół aktorski Teatru im. Stefana Żeromskiego. Wspomnieniami na temat ojca w słuchowisku dzieli się Anna Kinastowska, zaś tło historyczno-społeczne lat 20. XX wieku kreśli dr Marek Maciągowski, historyk, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach – informuje Paulina Drozdowska, rzecznik prasowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Słuchowisko zostanie udostępnione widzom w poniedziałek, 28 grudnia, o godzinie 19 na kanale YouTube Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Płyta CD ze słuchowiskiem zostanie przekazana także świętokrzyskim placówkom oświatowym do przeprowadzenia wyjątkowej lekcji historii.

Słuchowisko powstało w ramach projektu "Kielce – miasto legionów, miasto zwykłych bohaterów" sfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO