Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Okna i odbicia w „Domu Praczki”

wtorek, 17 stycznia 2017 00:10 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Okna i odbicia w „Domu Praczki”
Okna i odbicia w „Domu Praczki”
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Seria intrygujących dzieł malarskich wypełniła wnętrza Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”. Na nowej wystawie „Pokój z widokiem” zaprezentowane zostały prace krakowskiej artystki Barbary Skąpskiej, która należała do nieformalnej grupy „Wprost”.

W galerii w centrum Kielc zobaczymy dzieła z trzech cykli, które pozostawiła po sobie Barbara Skąpska: Okna, Odbicia, Lustra. Obrazy charakteryzuje gra świateł i skąpa paleta kolorów – od szarości, przez niebieskości po czerń. Tę kolorystykę miejscami przełamuje biel i czerwień. - Są artyści, którzy zamknięci w swojej pracowni pochylają się nad szczegółem rzeczywistości i potrafią niesłychanie dobitnie o tym świecie opowiedzieć nie wychodząc z pomieszczenia. Ten „Pokój z widokiem” to pracownia Barbary Skąpskiej na Dębnikach w Krakowie, którą straciła w 1999 roku. Bardzo to przeżyła – opowiada Agnieszka Orłowska, kurator galerii.

- Ta wystawa jest melancholijna, ale skłaniająca do zastanowienia się nad życiem, nad sobą, nad tym, co jest ważne w życiu – interpretuje ekspozycję Agnieszka Orłowska. 

Barbara Skąpska brała udział w pierwszej i ostatniej wystawie krakowskiej grupy „Wprost”. Należeli do niej również Jacek Waltoś, Maciej Bieniasz, Leszek Sobocki i Zbylut Grzywacz. Nieformalne towarzystwo artystów działało w latach 1966-86. Członkowie grupy swoim językiem sztuki mówili o emocjach związanych z trudnymi czasami. 

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z wernisażu wystawy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO