Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

W środę Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

wtorek, 26 stycznia 2021 14:58 / Autor: Beata Kwieczko
W środę Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu
Fot. Łukasz Rysiak
W środę Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą środę, 27 stycznia, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Z tej okazji Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku zorganizował kilka wydarzeń.

– Za pomocą strony internetowej placówki, profilu Facebook oraz kanału YouTube będzie można wysłuchać wykładu dr. Tomasza Domańskiego z kieleckiej Delegatury IPN pt. "Zagłada na Kielecczyźnie" oraz obejrzeć prezentację filmową o Zagładzie w Chmielniku na podstawie wspomnień Ester i Ejzela Ledermanów. Zostały one przygotowane specjalnie z okazji Dnia Pamięci, na podstawie książki "Ukryci, aby przeżyć" autorstwa Esther Gutman Lederman i Ejzel Ledermana – informuje Agnieszka Dziarmaga, kierownik "Świętokrzyskiego Sztetla".

Zostanie także udostępniony film "Październik był miesiącem naszego zniszczenia", który przypomni etapy deportacji do Treblinki z chmielnickiego getta.

W związku ze świętem, od kilku dni delegacje uczniów, wolontariuszy, harcerzy i zuchów zapalają znicze, składają kamienie (zgodnie z hebrajską tradycją) i kwiaty w miejscach pamięci - na cmentarzu przy ulicy Mruczej, na najstarszym cmentarzu żydowskim przy synagodze, pod tzw. Drzewem Pamięci. Towarzyszy temu krótka lekcja historii.

Niemcy utworzyli getto w Chmielniku w pierwszych miesiącach 1941 roku. Obejmowało ono zasięgiem całe miasto z wyłączeniem ulic przyległych bezpośrednio do pól. W październiku 1942 roku umieszczono w nim około 13 tysięcy osób. 1 października 1942 roku około tysiąc młodych mężczyzn i kobiet zostało przymusowo wysiedlonych do przejściowego obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej.

Pozostających w getcie wykorzystywano do różnych robót, np. drogowych. W czasie istnienia getta zastrzelonych zostało około 350 osób ludności żydowskiej. Zwłoki pomordowanych pochowane zostały: około 250 osób na cmentarzu żydowskim i około stu na cmentarzu starym katolickim. Podczas likwidacji getta, wszyscy Żydzi w okresie od 6 października 1942 roku do marca 1943 roku zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej. To także rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w którym Niemcy zamordowali około 1,1 miliona osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO