Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej: Koncert na dwa klawesyny w Muzeum Narodowym

sobota, 05 września 2020 18:54 / Autor: Adrianna Linertowicz
[FOTO] Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej: Koncert na dwa klawesyny w Muzeum Narodowym
[FOTO] Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej: Koncert na dwa klawesyny w Muzeum Narodowym
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Muzyka średniowieczna, renesansowa i barokowa rozbrzmiała w sobotę, 5 września, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. To już drugi koncert z cyklu Mid-Europe Early Music Festival. Wydarzenie organizowane jest przez Scholę Cantorum Kielcensis.

Na Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej składa się cykl trzech koncertów organizowanych na Wzgórzu Katedralnym. Podczas piątkowego koncertu inauguracyjnego mogliśmy usłyszeć Muzyków Wawelskich – Floripari. Artyści zaprezentowali repertuar polskiego renesansu, wykonany na instrumentach oraz w strojach z tej epoki. Muzyce towarzyszyły pary taneczne oraz Schola Cantorum Kielcensis w części sakralnej.

Z kolei w sobotę, 5 września, w Muzeum Narodowym odbył się koncert na dwa klawesyny. Wystąpili jedni z najwybitniejszych wykonawców i pedagogów klawesynu w Europie – Martin Gester oraz Aline Zylberajch-Gester. Wystąpienie poprzedzone zostało warsztatami dla uczniów i melomanów pod kierunkiem artystów. Podczas wydarzenia mogliśmy usłyszeć utwory znanych i cenionych na całym świecie kompozytorów – Vivaldiego, Couperina, Telemanna, Bacha, Rameau oraz Boccheriniego.

Ostatni dzień cyklu koncertów zwieńczy niedzielne wystąpienie o godzinie 18, które odbędzie się po Mszy świętej w bazylice katedralnej. Wystąpią Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod kierunkiem Michała Sławeckiego oraz wybitny polski klawesynista i organista – Marek Toporowski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO