Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Kielce trzecim miastem w Polsce współpracującym z InPost

wtorek, 22 czerwca 2021 13:43 / Autor: Weronika Kępa
Kielce trzecim miastem w Polsce współpracującym z InPost
Kielce trzecim miastem w Polsce współpracującym z InPost
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Kielce, zaraz po Łodzi i Krakowie, są trzecim miastem w Polsce, które w ramach programu „Green City” nawiązało współpracę z firmą InPost. W ramach porozumienia stolica województwa świętokrzyskiego zyska m.in. dostęp do ekologicznej sieci paczkomatów oraz samochodów elektrycznych.

- Jako prawdopodobnie pierwsza firma logistyczna na świecie, która połączyła siły z samorządami, chcemy zaoferować miastom nie tylko rozwój sieci paczkomatów, ale także mobilnego dostępu do usług miejskich, wspieranie ekologicznego transportu, ograniczanie ruchu samochodowego czy ochronę powietrza – mówi Waldemar Brzoska, dyrektor biura ekspansji i rozstawień InPost.

- Mamy nadzieję także współpracować przy innych projektach z zakresu zrównoważonego rozwoju, które mają na celu wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców oraz rozwój inteligentnych i czystych miast. Wiemy, że działania potrzebne są tu i teraz, dlatego lokalne przedsięwzięcia na rzecz miast i ich mieszkańców to nasz priorytet – dodaje.

Z analiz InPostu wynika, że zamówienie przesyłki do paczkomatu zmniejsza emisję CO2 nawet o 75 proc. w porównaniu do dostaw bezpośrednich do domu klienta. Tylko w 2020 roku dostawy do paczkomatów firmy ograniczyły emisję CO2 o ponad 180 tysięcy ton. Ich dalszy rozwój i optymalizacja ma przyczynić się do ograniczenia ruchu samochodowego w miastach, co ma mieć wpływ na poprawę jakości powietrza i ochronę klimatu.

- Cieszę się, że Kielce są trzecim miastem w Polsce, po Łodzi i Krakowie, które nawiązało współpracę z InPost. Oprócz poszerzania katalogu usług dla mieszkańców, szczególnie ważnym jej aspektem jest realizacja wspólnych działań proekologicznych, promocja takich aktywności, budowa wspierającej infrastruktury, a także rozwój elektromobilności – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

- Jako miasto promujące ideę smart city, jesteśmy otwarci na współpracę z każdym przedsiębiorstwem, które świadczy usługi ważne dla naszych mieszkańców, dbając przy tym o ochronę środowiska i klimatu – dodaje.

Do końca roku w Kielcach pojawi się kilkadziesiąt nowych paczkomatów wraz z stojakami rowerowymi i dodatkową zielenią. Jak się jednak okazuje, porozumienie to również krok w stronę utworzenia w stolicy województwa świętokrzyskiego tak zwanego urzędomatu.

- Rozpoczęliśmy przygotowania, żeby takie urządzenie zamontować w okolicach ratusza. Jesteśmy już na końcowym etapie załatwiania formalności. To jeden z elementów zawartego dzisiaj porozumienia. Dzięki temu narzędziu będzie można załatwić szereg spraw urzędowych. Urządzenie będzie dostępne 24 godziny na dobę. To bardzo fajna opcja – mówi wiceprezydent Agata Wojda.

Program Green City wpisuje się w długofalową strategię InPost, która obejmuje szeroki zakres innowacji ekologicznych. Do końca roku programem ma zostać objętych kolejne kilkadziesiąt największych miast w Polsce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO