Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Laury Wolontariatu rozdane

poniedziałek, 05 grudnia 2016 22:58 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Laury Wolontariatu rozdane
Laury Wolontariatu rozdane
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Studentka współpracująca z osobami starszymi i chorymi, koło Caritas oraz młody misjonarz otrzymali tegoroczne Laury Wolontariatu. To najaktywniejsi dobroczyńcy, którzy wybrani zostali spośród 29 zgłoszeń – osób indywidualnych i grup. 

Tradycyjnie już, nagrody zostały wręczone podczas Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Statuetki Lauru Wolontariatu trafiły do Aleksandry Magali, Szkolnego Koła Caritas w Krajnie i Bartłomieja Wróblewskiego. 

Aleksandra Magala jest studentką czwartego roku administracji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dodatkowo kształci się na terapeutę zajęciowego. Oprócz zdobywania wykształcenia Ola angażuje się w pracę wolontariacką. Z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zajmuje się osobą starszą. Ponadto, współpracuje z fundacją Dr Clown. - Odwiedzamy szpitale, DPSy czy szkoły specjalne, gdzie badamy dzieci… śmiechem – opowiada Aleksandra Magala. - Lubię sprawiać ludziom radość. Bardzo mnie cieszy to, że ktoś dzięki mnie się uśmiecha. Gdy pierwszy raz spróbowałam wolontariatu od razu wiedziałam, że dla tej pracy mogę zrezygnować z jakichś innych swoich zainteresowań. Wolontariat stał się moją pasją – mówi nagrodzona Laurem.

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół w Krajnie działa od 2003 roku. Wspiera między innymi chorych czy braci z krajów misyjnych. - Staramy się odpowiadać na różne nieszczęścia, które spotykają ludzi każdego dnia – opisuje w skrócie działalność koła opiekunka Joanna Januchta. - Nasza praca polega na drobnych działaniach. Nie są to spektakularne akcje, a raczej małe kroki, bo w ten sposób możemy pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Chciałabym podziękować wszystkim pracownikom szkoły, rodzicom, nauczycielom, dyrekcji. Gdy coś organizujemy, nie jest ważne to czy inicjatorem tych działań jest opiekun koła czy ktoś inny. Wtedy pracują wszyscy. Ten Laur jest nagrodą dla całego naszego zespołu – mówi Joanna Januchta, przedstawicielka Szkolnego Koła Caritas w Krajnie. 

Ostatni z nagrodzonych Bartłomiej Wróblewski jest studentem pedagogiki na kieleckim uniwersytecie. Od 2012 roku związany jest z Oratorium Świętokrzyskim, które prowadzą księża salezjanie. Jako wolontariusz pracował z dziećmi, ale marzył o wyjeździe na misję. Latem 2015 roku marzenie się spełniło i Bartłomiej wyjechał do miasta Wau w Sudanie Południowym. - Przez 11 miesięcy miałem okazję pracować z chłopcami z ulicy. Było to trudne, ale też niezwykłe doświadczenie – mówi Bartłomiej Wróblewski. - Sudan Południowy to kraj, w którym sytuacja cały czas jest napięta. Przez wiele lat trwała tam wojna domowa. Obecnie poważniejsze walki już nie są tam prowadzone, ale tak naprawdę nie panuje tam pokój. Byliśmy tam po to, żeby choćby jakąś iskierkę nadziei przynieść temu miejscu – opowiada młody misjonarz. 

Świętokrzyską Galę Wolontariatu już od 11 lat organizują Diecezjalne Centrum Wolontariatu i Regionalne Centrum Wolontariatu. Co roku, najaktywniejsi dobroczyńcy nagradzani są honorowym Laurem Wolontariatu. To statuetki zaprojektowane przez Jakuba Rogozińskiego, absolwenta kieleckiego „Plastyka” i Instytutu Sztuk Pięknych UJK.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO