Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Od jutra tydzień autyzmu

środa, 30 listopada 2016 10:24 / Autor: Piotr Wójcik
Od jutra tydzień autyzmu
Od jutra tydzień autyzmu
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Od czwartku (1.12.) przez cały najbliższy tydzień budynki ważnych kieleckich instytucji będą rozświetlone na niebiesko. Wszystko za sprawą tygodnia autyzmu. Co warto wiedzieć o tym zaburzeniu?

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym. Pod tym medycznym terminem kryje się jednak szereg problemów, które sprawiają, że osoby dotknięte nim mają trudności z kontaktami społecznymi. - Wiele osób wskazuje na to, że dzieci z autyzmem żyją we własnym świecie. Po części jest to prawda, ale coraz częściej odchodzimy od takiego rozumienia. Osoby dotknięte autyzmem mają duże trudności w funkcjonowaniu społecznym, w kontaktowaniu się i porozumiewaniu. Bardzo często możemy zauważyć u nich dziwne dla nas zachowania, takie jak trzepotanie rękami, czy wydawanie niezrozumiałych dźwięków. Niekiedy mają też trudności z rzeczami takimi, jak chociażby prośba o pomoc - powiedziała w rozmowie z naszym reporterem Monika Moćko, pedagog i terapeuta w kieleckim Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Terapeutyczno Wychowawczym.

Działania podejmowane w ramach tygodnia autyzmu mają przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób cierpiących na to zaburzenie. Najbardziej dostrzegalnym znakiem przypominającym o całym przedsięwzięciu będzie podświetlenie na niebiesko ważnych w naszym mieście budynków. - Będzie to na pewno Muzeum Narodowe, Starostwo Powiatowe, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego czy Galeria Echo. W wybranych sklepach "Zychowicz" będzie natomiast prowadzona pieniędzy - poinformowała Monika Moćko.

Autyzm jest zaburzeniem stosunkowo słabo jeszcze rozpoznanym. Zwiększająca się stale wiedza na jego temat pozwala jednak na wdrażanie coraz lepszych metod terapeutycznych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO