Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Kielcach powstaje Skwer Jagiellonów. Realizacja kolejnego etapu w rękach mieszkańców

piątek, 17 września 2021 15:02 / Autor: Weronika Kępa
W Kielcach powstaje Skwer Jagiellonów. Realizacja kolejnego etapu w rękach mieszkańców
Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedle Jagiellońskie
W Kielcach powstaje Skwer Jagiellonów. Realizacja kolejnego etapu w rękach mieszkańców
Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedle Jagiellońskie
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Mieszkańcy osiedla Jagiellońskiego od dawna marzyli o własnym, pięknym skwerze. Choć realizacja pierwszego etapu inwestycji rozpoczęła się zaledwie kilka dni temu (14 września), kielczanie już myślą o przyszłości. By powstała całość, potrzebne jest wsparcie w postaci głosów.

- Skwer Jagiellonów to projekt mający na celu zagospodarowanie terenów zielonych u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Jagiellońskiej i Szkolnej. Ze względu na jego rozmiary, poszczególne inwestycje związane z zagospodarowaniem skweru podzieliliśmy na etapy – informuje Wiktor Pytlak, przewodniczący stowarzyszenia mieszkańców osiedle Jagiellońskie.

Ubiegłoroczny projekt dotyczył zagospodarowania terenu skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej, w ramach projektu przewidziano nasadzenia drzew i krzewów, remont chodników, zamontowanie małej infrastruktury miejskiej (ławek, stojaków na rowery, latarni, koszy na śmieci), a także elementów służących do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz infrastruktury dla najmłodszych - piaskownicy i huśtawek. Realizacja projektu rozpoczęła się 14 września.

- W ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego zgłosiliśmy projekt mający na celu zagospodarowanie terenów "z drugiej strony skweru" czyli ciągnących się za blokiem Szkolna 30 do pawilonów handlowych Szkolna 36. Wskutek konsultacji, które prowadziliśmy z mieszkańcami duży nacisk tegorocznego projektu położyliśmy na elementy przyjazne zwierzętom – zaznacza Pytlak.

W ramach drugiego etapu na skwerze Jagiellonów miałby się pojawić m.in. park dla czworonogów z atrakcjami, budki dla jeży oraz azyle dla kotów, które pomogą zwierzętom przetrwać zimę.

- Po konsultacjach z kierownik Ogrodu Botanicznego postanowiliśmy wpisać do projektu atrapę ula pszczelego w sąsiedztwie rabat kwiatowych z tablicą informującą najmłodszych o tym, jak pszczoły są ważne dla ekosystemu. Na tablicach zawarta będzie także informacja o tym, że prawdziwy ul można zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym. Oczywiście w ramach projektu planujemy także wyremontować część chodników, dokonać nasadzeń drzew i krzewów zwiększając bioróżnorodność terenu oraz zainstalować elementy małej infrastruktury miejskiej.

Elementem wyróżniającym Skwer Jagiellonów na mapie Kielc mają być ścieżki posiadające własnych "patronów". - W nawiązaniu do nazwy osiedla i skweru - każda ścieżka będzie miała patrona z dynastii Jagiellonów wraz z tabliczką zawierającą krótką biografię danego władcy – dodaje.

Głosowanie w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się 27 września. Link do projektu: https://tiny.pl/977p1

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO