Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Aktywizacja i integracja cudzoziemców. Nowy projekt WUP

poniedziałek, 06 czerwca 2022 12:36 / Autor: Aleksandra Rękas
Aktywizacja i integracja cudzoziemców. Nowy projekt WUP
Aktywizacja i integracja cudzoziemców. Nowy projekt WUP
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Zajęcia integracyjne, kursy języka polskiego oraz konferencje pracodawców – to między innymi założenia projektu  „Świętokrzyskie na rzecz integracji i aktywizacji zawodowej cudzoziemców”. Z przedsięwzięcia skorzystają obywatele Ukrainy, ale nie tylko.

Większość uczestników projektu mają stanowić uciekający przed wojną Ukraińcy. Ale będą to także obywatele innych krajów – w sumie 1200 osób, a w większości kobiety i dzieci.

- Chcemy im pomóc zintegrować się, poznać nasze województwo i sprawić, by poczuli się pewnie – na rynku pracy i nie tylko. Zachęcamy cudzoziemców do pozostania w naszym kraju, w województwie świętokrzyskim – podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

W ramach projektu będzie prowadzony stacjonarny i mobilny punkt informacyjny, a także infolinia dla cudzoziemców.

- Będziemy wspierać działanie dotyczące pośrednictwa pracy. Pośrednicy pomogą znaleźć zatrudnienie, skierują na staże i szkolenia. Będą odbywać się mini giełdy pracy i targi – wylicza Magdalena Karwat-Kasińska, dyrektor Powiatowego Urzędu pracy w Kielcach.

Znaczną część przedsięwzięcia ma stanowić integracja cudzoziemców. Tym zajmie się Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, które już 2019 roku prowadzi punkt dla uchodźców.

- Zorganizujemy kurs języka polskiego, z którego skorzysta ponad czterysta osób. Odbędą się też spotkania integracyjne, wciąż funkcjonować będzie punkt informacyjny przy ulicy Sienkiewicza 78A. Potrzeby są coraz większe, ogrom pracy wzięli na siebie wolontariusze i polskie społeczeństwo – stwierdza Krzysztof Kalita, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód.

Stowarzyszenie będzie pomagało uchodźcom legalizować swój pobyt w Polsce po upływie 18 miesięcy. Organizowane będą też wycieczki, warsztaty kulturalne, spotkania z psychologiem i lokalną społecznością.

Cały projekt opiewa na kwotę przeszło miliona złotych. Uczestniczy w nim Wojewódzki oraz Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach, a także Stowarzyszenie Integracja Europa Wschód.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO