Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Chęciny świętują 690. rocznicę Zjazdu Ziem Polskich na Zamku

piątek, 11 czerwca 2021 11:21 / Autor: Beata Kwieczko
Chęciny świętują 690. rocznicę Zjazdu Ziem Polskich na Zamku
Chęciny świętują 690. rocznicę Zjazdu Ziem Polskich na Zamku
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą niedzielę odbędą się wydarzenia inaugurujące obchody 690. rocznicy Zjazdu Ziem Polskich w 1331 roku na Zamku w Chęcinach. Rocznica ta jest świętem szczególnym ze względu na wyjątkową doniosłość zjazdu zwołanego przez króla Władysława Łokietka, który odbył się pod chęcińską twierdzą.

– Część historyków uznaje to wydarzenie jako początek parlamentaryzmu, dlatego postanowiliśmy podkreślić tę rocznicę w szczególny sposób – mówi Robert Jaworski, burmistrz Miasta i Gminy Chęciny.

Wydarzenie inaugurujące odbędzie się w najbliższą niedzielę na Rynku i rozpocznie o godzinie 19.30 wykładem prof. Adama Massalskiego, byłego senatora RP. Następnie zaplanowany został koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a na koniec Teatr Ognia.

Wcześniej, w godzinach od 12 do 18, będzie można oglądać wystawę sprzętu wojskowego, a w sobotę mieszkańcy otrzymają 690 drzewek, które mają upamiętnić zjazd. Od piątku do niedzieli zamek będzie oświetlony w barwach narodowych.

– To jest przede wszystkim lekcja historii. Chcemy pokazać dumę i tożsamość Chęcin, które są ważnym miejscem na mapie historycznej naszego kraju. Rozpoczniemy w ten sposób cykl wydarzeń upamiętniających ten rok i wydarzenie zapoczątkowane przez króla Władysława Łokietka – tłumaczy burmistrz Jaworski.

Z kolei 19 czerwca na chęcińskim Rynku będzie można obejrzeć rekonstrukcję wydarzeń z 1331 roku. W późniejszych planach jest również konferencja naukowa oraz publikacja podsumowująca.

Zjazd Ziem Polskich na Zamku w Chęcinach trwał od 26 maja do 14 czerwca 1331 roku. Warownia w Chęcinach stanowiła silny punkt oporu, była jednym z kluczowych miejsc na mapie ówczesnej Polski i co ważne - usytuowana była centralnie na ówczesnym terytorium królestwa. Zjazd swoim zasięgiem i znaczeniem dorównywać mógł późniejszym szlacheckim sejmom.

Organizatorami wydarzenia inaugurującego są burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski oraz Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk dr Paweł Chabielski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO