Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dożynki wojewódzkie we Włoszczowie

poniedziałek, 27 sierpnia 2018 15:01 / Autor: Beata Kwieczko
Dożynki wojewódzkie we Włoszczowie
Dożynki wojewódzkie we Włoszczowie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Występy lokalnych artystów, kiermasze rękodzieła i produktów kulinarnych oraz konkursy i prezentacje sprzętu rolniczego będą towarzyszyć tegorocznym XVIII Świętokrzyskim Dożynkom Wojewódzkim, które odbędą się w najbliższą niedzielę we Włoszczowie. Przed publicznością wystąpi królowa disco polo, Shazza.

 

Osiemnaste Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie rozpoczną przemarszem korowodu dożynkowego sprzed Urzędu Miasta i Gminy do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie o godzinie 12 zostanie odprawiona msza święta w intencji osób pracujących na roli. Po eucharystii zebrani udadzą się na stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji, aby uczestniczyć w obrzędzie dożynkowym przygotowanym przez Wojewódzki Dom Kultury z udziałem delegacji powiatowych, które ośpiewają i obtańczą swoje wieńce, wyłonione w konkursach powiatowych. Punktem kulminacyjnym święta będzie rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy.

Starostami tegorocznego wojewódzkiego święta plonów będą Anna Chabior z Sudołu w gminie Jędrzejów, która wraz z mężem prowadzi 70-hektarowe gospodarstwo rolne oraz Tomasz Ślęzak z Ewina w gminie Włoszczowa, właściciel 55-hektarowego gospodarstwa specjalizującego się w hodowli bydła mlecznego oraz produkcji roślinnej.

- Dożynki są doskonałą okazją do tego, żeby porozmawiać z rolnikami o ich trudzie, ich pracy i podziękować im za to, że starają się, aby nikomu nie zabrakło chleba. Bo trzeba pamiętać, że ten rok był szczególny ze względu na suszę, a także szczególny dla producentów owoców ze względu na wysokie plony i związane z tym rekordowo niskie ceny. To pokazuje, że wielu rolników i sadowników nawet nie zbierało owoców - mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Tegoroczne dożynki regionalne będą również okazją do wyłonienia zwycięzców wojewódzkiego konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku” organizowanego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą oraz rywalizacji na najlepsze gospodarstwo ekologiczne, które jedenaście lat temu zainicjował Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Podczas wojewódzkiego święta plonów nie zabraknie występów lokalnych artystów, kiermaszów rękodzieła, a także prezentacji dorobku świętokrzyskich instytucji kulturalnych. Swoje stoiska będą miały m.in. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, które przygotowało dla młodszych widzów widowiskowe doświadczenia chemiczne i warsztaty. Interesująco zapowiada się oferta Biobanku Świętokrzyskiego, którego pracownicy opowiedzą o prowadzonych w jednostce projektach np. „Określeniu stężenia witaminy D we krwi wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego”, „Określeniu profilu lipidowego mieszkańców województwa świętokrzyskiego” czy „Screeningu w kierunku choroby trzewnej grupy mieszkańców województwa świętokrzyskiego”. Pokażą też zestaw do pozyskiwania krwi pępowinowej Publicznego Banku Komorek Macierzystych, a także preparaty histologiczne z możliwością obejrzenia ich pod profesjonalnym mikroskopem optycznym.

Uczestnicy będą mogli wziąć również udział w pokazach pierwszej pomocy prowadzonych przez Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, pogadankach na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, akcjach profilaktycznych i prewencyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Państwowej Straży Pożarnej oraz hufców Ochotniczej Straży Pożarnej z regionu. Zainteresowani wykonają badania profilaktyczne takie jak pomiar glukozy we krwi, ciśnienia czy tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Świętokrzyskie Centrum Onkologii przeprowadzi badania profilaktyczne dla kobiet w cytomammobusie i akcję edukacyjną w zakresie raka piersi i szyjki macicy. Specjaliści będą udzielać także informacji z zakresu zdrowego żywienia oraz postaw ciała z instruktażem dotyczącym ćwiczeń dla osób z dysfunkcjami układu kostno-stawowego.

O godzinie 17.30 przed publicznością wystąpi gwiazda muzyki disco polo, Shazza. Po koncercie rozpocznie się zabawa taneczna z udziałem zespołu "Camel". Dożynkom towarzyszyć będą wystawy płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej oraz kiermasze produktów kulinarnych i żywnościowych.

- Jesteśmy zaszczyceni jako gmina i powiat tym, że możemy być współorganizatorami tegorocznego wojewódzkiego święta plonów. To dla nas niesamowite wyróżnienie, ale i dowód na to, że nasze rolnictwo jest zauważane w województwie i nagrodzone organizacją takiej imprezy - powiedział Jerzy Suliga, starosta włoszczowski.

Organizatorami XVIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich są marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla, starosta włoszczowski Jerzy Suliga oraz burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO