Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dramatyczne braki krwi. Pacjenci czekają na zabiegi

poniedziałek, 30 września 2019 15:11 / Autor: Magdalena Nowak
Dramatyczne braki krwi. Pacjenci czekają na zabiegi
Dramatyczne braki krwi. Pacjenci czekają na zabiegi
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwraca się z prośbą do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o honorowe oddawanie krwi. Z powodu niedoboru w niektórych szpitalach przesuwane są operacje planowe.

– Mamy niewielkie nadwyżki w grupach AB+ i B+, natomiast we wszystkich innych grupach jest wyraźny deficyt. Dlatego bardzo prosimy o zgłaszanie się do naszych jednostek strukturalnych w celu oddania krwi. Trwa okres przeziębień i to ma duży wpływ na to, że nasze zasoby są w krytycznym stanie – informuje Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. – Dawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba nie cierpiąca na choroby przewlekłe, np. cukrzycę lub nadciśnienie, ważąca ponad 50 kilogramów - dodaje dyrektor. 

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, lecznica każdej doby potrzebuje dużych ilości krwi. – Nasz szpital od kilku dni odczuwa jej braki. Obecnie pilnie potrzebny jest ten cenny lek m.in. dla pacjentów Kliniki Kardiochirurgii, którzy oczekują na zabieg. W związku z tym apelujemy do wszystkich, którzy chcą pomóc – mówi rzecznik

Krew można oddawać od poniedziałku do piątku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz w oddziałach terenowych placówki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO