Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Jutro ruszają zapisy na szczepienia. Kolejne nowości dla pacjentów

czwartek, 14 stycznia 2021 12:52 / Autor: Magdalena Nowak
Jutro ruszają zapisy na szczepienia. Kolejne nowości dla pacjentów
Jutro ruszają zapisy na szczepienia. Kolejne nowości dla pacjentów
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od jutra (15 stycznia) rusza rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Od jutra także każda pełnoletnia osoba będzie mogła wypełnić formularz zgłoszenia chęci szczepienia, który pojawi się na stronie pacjent.gov.pl.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia. – Mamy też pewną nowość, która dotyczy wszystkich pełnoletnich osób chcących się zaszczepić. Już od jutra (15 stycznia) na stronie pacjent.gov.pl pojawi się formularz, za pomocą którego będziemy mogli zgłosić chęć do szczepienia. Dzięki temu każda pełnoletnia osoba, choć jeszcze nie zarejestruje się na szczepienie, jednak da sygnał, że wyraża taką chęć. W momencie kiedy przyjdzie kolej naszej grupy wiekowej lub zawodowej, dostaniemy informację sms, w jakich dniach możemy zgłosić się na szczepienie – tłumaczy rzecznik.

Zarejestrować się można poprzez kilka kanałów. – Najprostsza droga to całodobowa bezpłatna infolinia 989, do zapisu wystarczy numer PESEL i numer telefonu komórkowego, na podany numer przyjdzie sms z potwierdzeniem umówienia wizyty. Jeśli ktoś nie korzysta z telefonu komórkowego, może podać numer krewnego. Druga droga, to zapis przez wybrany punkt szczepień, telefonicznie lub osobiście. Trzecia opcja to rejestracja właśnie przez stronę pacjent.gov.pl, jednak żeby z niej skorzystać, trzeba mieć profil zaufany  – wymienia Beata Szczepanek. 

Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię. Po szczepieniu konieczna jest 15-minutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie Pacjent otrzyma też stosowne zaświadczenie.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO