Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Już w maju w Podzamczu będzie można wykonać bezpłatne badania na przeciwciała

piątek, 09 kwietnia 2021 14:23 / Autor: Magdalena Nowak
Już w maju w Podzamczu będzie można wykonać bezpłatne badania na przeciwciała
Już w maju w Podzamczu będzie można wykonać bezpłatne badania na przeciwciała
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Już w maju w  Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu będzie można bezpłatnie sprawdzić poziom przeciwciał anty-Sars-Cov-2. Test daje informację o tym, czy pacjent przebył infekcję koroanwirusem.

– Otrzymaliśmy już zgodę Komisji Europejskiej na wykonywanie badań w kierunku przeciwciał anty-Sars-Cov-2. Zarząd województwa chce, aby badania przeszli mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy są czynni zawodowo, a w szczególności, którzy wykonują zawody podwyższonego ryzyka, np. nauczyciele – mówi wicemarszałek województwa, Renata Janik.

Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, badania będą wykonywane w klasie IgG. – Test pokaże, czy osoba przeszła zakażenie koronawirusem i jak długo utrzymywać się będzie u niej odporność. Dziennie będziemy wykonywać około 50 badań, w przyszłym tygodniu uruchomimy telefon, na który będzie można dzwonić i zapisać się. Zakładamy, że testy będą prowadzone do końca roku  – tłumaczy Marcin Zawierucha.

Urząd Marszałkowski otrzymał z Unii Europejskiej 1,255 mln złotych w ramach projektu „Stop Wirusowi”. Pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na wykonywanie badań na przeciwciała, ale trafią też do Szpitala Tymczasowego oraz Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze.

Do tej pory w ramach tego programu placówki medyczne otrzymały blisko 33 miliony złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO