Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Marihuana, amfetamina, dopalacze. W sumie ponad 300 kilogramów

środa, 18 stycznia 2023 12:52 / Autor: Aleksandra Rękas
Marihuana, amfetamina, dopalacze. W sumie ponad 300 kilogramów
Marihuana, amfetamina, dopalacze. W sumie ponad 300 kilogramów
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Przeszło trzysta kilogramów środków odurzających przejęli w 2022 roku świętokrzyscy policjanci. Najwięcej, bo ponad dwieście kilogramów stanowiła marihuana, nie brakowało też amfetaminy i tak zwanych nowych substancji odurzających.

Walka z narkotykowym procederem to jeden z priorytetów naszych mundurowych. W całym ubiegłym roku, prowadzili oni 1862 sprawy związane z posiadaniem nielegalnych substancji. To blisko 150 śledztw więcej niż rok wcześniej.

– Warto wspomnieć o głośnej sprawie z marca ubiegłego roku. Kieleccy policjanci przejęli wtedy w Gdyni narkotyki warte ponad 13 milionów złotych. Przeszło dwieście kilogramów marihuany i 20 kilogramów haszyszu było ukryte w metalowej konstrukcji, która przybyła do naszego kraju z Hiszpanii – informuje podinsp. Kamil Tokarski, rzecznik świętokrzyskich policjantów.

W walce z tego typu procederem specjalizują się policjanci z wydziałów narkotykowych, ale nie tylko. W komendzie miejskiej, a także we wszystkich powiatowych pracują specjalnie przeszkoleni mundurowi.

– W swoich działaniach skupiamy się na osobach, które handlują narkotykami, przewożą je, sprzedają innym osobom. Ten rodzaj przestępczości nie zna granic. Nierzadko po nitce do kłębka docieramy do osób, które dostarczają na teren naszego regionu środku odurzające – opowiada Tokarski.

W ubiegłym roku, świętokrzyscy policjanci zatrzymali ponad 800 osób podejrzanych w związku z przestępstwami narkotykowymi. Przeszło połowa wpadła na gorącym uczynku – przy nich, albo w ich mieszkaniach znaleziono środki odurzające. Spośród wszystkich zatrzymanych 20 osób stanowili nieletni.

– Bardzo ważnym obszarem naszych działań jest profilaktyka. Uświadamiamy dzieci i młodzież, pedagogami, organizujemy spotkania. Radzimy rodzicom jak zachować się, gdy zauważymy dziwne zachowania naszych pociech – informuje.

Jak zauważa, rodzajów dostępnych na czarnym rynku substancji odurzających przybywa z roku na rok. Nie brakuje także przypadków handlu tymi środkami w sieci.

- Działamy adekwatnie do tego, co dzieje się na rynku narkotykowym – kwituje Tokarski.

W 2021 roku, świętokrzyscy policjanci przejęli około 105 kilogramów narkotyków.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO