Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. „Kierowcy jeżdżą wolniej”

czwartek, 13 stycznia 2022 09:57 / Autor: Aleksandra Rękas
Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. „Kierowcy jeżdżą wolniej”
Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. „Kierowcy jeżdżą wolniej”
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Od początku 2022 roku, uczestników ruchu drogowego obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Kary finansowe za wykroczenia drastycznie wzrosły – na przykład za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h zapłacimy nawet… dwa i pół tysiąca złotych. Czy nowy taryfikator przełożył się na sposób jazdy kierowców?

Jak stwierdza sierż sztab. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, przekraczanie dozwolonej prędkości jest nagminne na naszych drogach. To przyczyna wielu tragicznych w skutkach wypadków - dlatego właśnie od pierwszego stycznia za zbyt szybką jazdę dostaniemy po kieszeni.

- Im bardziej przekroczymy dozwoloną prędkość, tym dotkliwszy czeka nas mandat. Jeśli jest to przekroczenie o więcej niż 30 kilometrów na godzinę – mandat wyniesie osiemset złotych. Od września z czeka nas kolejna zmiana. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany po raz kolejny za zbyt szybką jazdę i okaże się że przekroczył dopuszczalną prędkość jeszcze bardziej niż poprzednim razem, mandat wzrośnie dwukrotnie. Na przykład z ośmiuset do tysiąca sześciuset złotych – wyjaśnia sierżant Klimczewski.

Nowy taryfikator obowiązuje nas już niemal dwa tygodnie. I, jak zauważa policjant, widać różnicę na drogach.

- Widzimy, ze kwoty mandatów działają na kierowców. Sprawiają, że odechciewa im się brawurowej jazdy. Bezpieczniej zrobiło się też w pobliżu przejść dla pieszych, kary  za wykroczenia popełnione w stosunku do pieszych bowiem też wzrosły – zauważa funkcjonariusz.

Nie brakuje kierowców, którzy odczuli już na własnej skórze mandaty według nowego taryfikatora. Kilka dni temu, 75-letni mężczyzna w obszarze zabudowanym rozpędził się do 107 km/h – mandat wyniesie go 1500 złotych, jego konto zasiliło dziesięć punktów karnych. Tak samo ukarany został 52-latek, który także przekroczył „setkę” w miejscowości Rytwiany.

- Kierowca, który jeździ w ten sposób, przecież także za jakiś czas wysiądzie z samochodu i stanie się pieszym. Zachowujmy się na drodze tak, jak chcielibyśmy by inni zachowywali się wobec nas – apeluje Tomasz Klimczewski.

Kolejna zmiana, która szykuje się od września to zwiększenie liczby punktów karnych, które można dostać za jedno wykroczenie – z 10 do 15. Nie będzie już możliwości zmniejszenia liczby punktów poprzez uczestnictwo w wykładach i będą one ważne przez dwa lata. Do tej pory był to rok.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO