Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Podziel się krwią! W zamian otrzymasz upominek

poniedziałek, 09 grudnia 2019 12:49 / Autor: Magdalena Nowak
Podziel się krwią! W zamian otrzymasz upominek
Podziel się krwią! W zamian otrzymasz upominek
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje do pełnoletnich osób o oddawanie krwi. Niewystarczające są przede wszystkim zapasy grup AB RhD- oraz 0 RhD-. W związku z tym między 11 a 13 grudnia w Centrum Krwiodawstwa w Kielcach będzie miała miejsce specjalna akcja, której organizacji podjęła się kielecka firma Formaster Group. Osoby, które w tym czasie oddadzą krew, otrzymają butelkę filtrującą Dafi.

- Gdy dowiedzieliśmy o brakach krwi w naszym lokalnym Centrum Krwiodawstwa od razu podjęliśmy decyzję o wsparciu – mówi Maciej Bursztein, dyrektor ds. rozwoju oraz członek zarządu Formaster Group, właściciela marki Dafi. - Krew jest niezwykle cennym darem i zdajemy sobie sprawę, że jej braki mogą mieć poważne konsekwencje. Nasza współpraca z RCKiKrozpoczęła się już w 2018 roku i do tej pory chętnie odpowiadamy na potrzeby Centrum – dodaje. Butelki filtrujące Dafi będą dostępne dla honorowych krwiodawców między 11 a 13 grudnia w placówce RCKiK w Kielcach. Więcej informacji na temat akcji można odnaleźć na stronie www.podzielsiekropla.pl.

- Krew jest potrzebna każdego dnia, dlatego cieszymy się ze współpracy z Formaster Group. Liczymy, że takie akcje przyciągną więcej osób chętnych oddać krew i utrwalą w świadomości kielczan, że jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny, a oddana krew jest niezbędna chorym w walce o zdrowie i życie – mówi Wojciech Markiewicz, specjalista laboratoryjnej transfuzjologii medycznej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. – Oddawanie krwi jest bezpieczne, regulacja ilości krwi zaczyna się od razu po jej oddaniu i normuje się u zdrowego człowieka w ciągu 48 godzin - dodaje Markiewicz.

Średnio jedna osoba na 10 w szpitalu potrzebuje krwi. To bezcenny lek, którego mimo postępu w nauce nie udało się dotychczas wytworzyć syntetycznie. Najnowocześniejsze i najtrudniejsze zabiegi nie mogą być wykonane bez jej odpowiedniego zapasu. Kto najbardziej potrzebuje krwi? Są to zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy padli ofiarą wypadku, choroby nowotworowej lub muszą przejść poważną operację.

Aby oddać krew należy być osobą pełnoletnią, ważyć nie mniej niż 50 kg i nie posiadać żadnych przeciwwskazać zdrowotnych (http://www.rckik-kielce.com.pl/inf/images/INFORMACJE%20DLA%20KRWIODAWCOW.pdf). Krwiodawcy mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo, ponieważ jej pobieranie odbywa się w sterylnych warunkach przez profesjonalny personel medyczny. W krwiodawstwie stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, dlatego nie jest możliwe zakażenie. Najczęściej występującą w Polsce grupą krwi jest ARhD+, a najrzadziej ABRhD-.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO