Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Pogorzelisko w Nowinach zostanie uprzątnięte. Starosta przekazał klucze

czwartek, 08 kwietnia 2021 14:32 / Autor: Wojciech Dudkowski
Pogorzelisko w Nowinach zostanie uprzątnięte. Starosta przekazał klucze
Pogorzelisko w Nowinach zostanie uprzątnięte. Starosta przekazał klucze
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Starosta kielecki Mirosław Gebski przekazał klucze do terenu pogorzeliska w Nowinach Marcinowi Misztalowi prezesowi firmy Hydrogenika, która wygrała przetarg na jego uporządkowanie. Prace rozpoczną się jeszcze w kwietniu.

– To symboliczny dzień, niezmiernie cieszę się z jego nadejścia. Przekazujemy teren wykonawcy, aby odpady były wywiezione i zutylizowane dla zdrowia i życia mieszkańców gminy Nowiny, powiatu kieleckiego, jak i Kielc – mówi starosta Mirosław Gębski. Zwraca się też do wójta gminy Nowiny:

– Apeluję, aby dla zdrowia, życia i bezpieczeństwa mieszkańców przystąpił do działania, bo przez rok tylko potrafił mówić. My, jako zarząd powiatu mówimy: "Nie słowa, ale czyny". Dotrzymaliśmy słowa danego rok temu, że zutylizujemy te odpady. Dziś następuje historyczny dzień, w którym przekazujemy wykonawcy symboliczny kluczyk. Panie prezesie, do dzieła! – powiedział do Marcina Misztala starosta.

– Czekamy na wyniki badań, natomiast przed ich otrzymaniem, jutro wchodzimy w teren. Zaczniemy prace od zabezpieczenia studzienek kanalizacyjnych oraz od uzupełnienia braków w ogrodzeniu, od oznaczenia terenu. W poniedziałek pojawi się już sprzęt ciężki i zaczniemy prace od przygotowania zbiorników nadpalonych do wywiezienia. One potrwają około tygodnia. Starostwo najpóźniej we wtorek otrzyma pełny harmonogram wywozów, ale już dziś możemy powiedzieć, że prace związane z wywozem zaczną się w poniedziałek za dwa tygodnie – mówi prezes firmy Hydrogenika i informuje, że odpady mogą być przewiezione poza teren województwa na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Przypomnijmy, że rok temu, 19 kwietnia doszło do pożaru na składowisku odpadów w Nowinach. Syreny alarmowe ogłosiły wtedy stan skażenia chemicznego powietrza, a mieszkańców ulicy Perłowej ewakuowano.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO