Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Ponidzie to nie śmietnik! Trwają wielkie akcje sprzątania

sobota, 24 kwietnia 2021 13:56 / Autor: Adrianna Linertowicz
Ponidzie to nie śmietnik! Trwają wielkie akcje sprzątania
Fot. FB Regesta S.A.
Ponidzie to nie śmietnik! Trwają wielkie akcje sprzątania
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Mieszkańcy naszego regionu wzięli sprawę w swoje ręce i postanowili rozprawić się z dzikimi wysypiskami śmieci, które, jak się okazuje, ścielą się gęsto nie tylko na terenach wzdłuż Nidy, ale też na Wzgórzu Zamkowym. „Wystarczyło 1,5 godziny, aby cała paka samochodu dostawczego zapełniła się workami ze śmieciami”, informują uczestnicy akcji.

O przykrej sytuacji związanej z pozbywaniem się odpadów na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego informowaliśmy tutaj. Zbulwersowani mieszkańcy regionu nie chcieli dłużej czekać na odzew władz w sprawie uprzątnięcia tych terenów i sami tłumnie ruszyli rozprawić się z problemem w piątek (23 kwietnia).

 „Szkoda, że potrafimy zanieść na Wzgórze pełne butelki, ale pustych nie mamy już siły zabrać”, pisze na swoim profilu firma Regesta S.A., która brała udział w akcji.

W sprzątanie Wzgórza Zamkowego zaangażowało się wiele osób w różnym wieku.

– Akcja zakończyła się sukcesem, wzięło w niej udział około 40 osób. Cieszy nas tak duże zainteresowanie i odzew. Wszyscy dołożyli tę swoją cegiełkę i skutkiem jest to, że Wzgórze zostało uprzątnięte – mówi Michał Janyst z grupy Krajobrazy Ponidzia.

– Na pewno to nie jest ostatnia tego typu akcja. Dzisiaj, przykładowo, sprzątane są tereny wokół zalewu w Pińczowie – dodaje Michał Janyst i zaznacza, że w społeczeństwie bardzo potrzebna jest odpowiednia edukacja ekologiczna:

– Ludzie powinni od najmłodszych lat uczyć się tego, że śmieci wyrzuca się do kosza, a nie do lasu, czy na pole. Potrzebujemy więcej tego typu akcji.

Inicjatywę nadal może wspomóc każdy, komu nie jest obojętne dbanie o wspólne dobro naszego regionu, jakim niewątpliwie jest Ponidzie.  W ramach zbiórki pn. "Ponidzie to nie śmietnik" można wpłacić dowolną kwotę. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na akcje informacyjne o ekologii, montaż tablic informacyjnych, a także na zakup oraz instalację fotopułapek.

ponidzie

„Robimy to w czynie społecznym, każdy z Was może się dołączyć, każdy może nas wesprzeć. Każda para rąk, oczu się liczy. Także Wasze wsparcie finansowe jest dla nas ważne”, informuje grupa Krajobrazy Ponidzia.

Link do zbiórki znajduje się tutaj.

Zdjęcia: FB Krajobrazy Ponidzia, FB Regesta S.A.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO