Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rekonstrukcja piersi po mastektomii. Szkolenie chirurgów z całej Polski w ŚCO

piątek, 15 października 2021 14:44 / Autor: Magdalena Nowak
Rekonstrukcja piersi po mastektomii. Szkolenie chirurgów z całej Polski w ŚCO
Rekonstrukcja piersi po mastektomii. Szkolenie chirurgów z całej Polski w ŚCO
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Świętokrzyskim  Centrum Onkologii odbyła się dziesiąta edycja warsztatów chirurgii piersi. Wzięło w niej udział 36 chirurgów z całej Polski. Kielecka lecznica wykonuje coraz więcej zabiegów rekonstrukcji piersi, rocznie odbywa się tam ponad 100 takich operacji.

Najczęstszym nowotworem występującym wśród kobiet jest rak piersi. – On jest cały czas wyzwaniem dla onkologii i życia społecznego. Naszym naczelnym zadaniem jest spełnienie radykalności leczenia. W każdej dziedzinie -  radioterapii, chemioterapii czy chirurgii. Jeśli chodzi o chirurgię, są tu dwa aspekty: radykalność onkologiczna i dbanie o estetykę, żeby atrybuty kobiecości były zachowane i żeby nie była to psychiczna trauma. Spotkanie na warsztatach chirurgów jest po to, aby doskonalić realizację tych dwóch aspektów – dodaje prof. Góźdź.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii operowanych jest około 650 nowotworów rocznie, liczba zabiegów z jednoczasową rekonstrukcją, czyli z wykonaniem mastektomii, rekonstrukcją i implantem stanowi z tego około 20-30 procent. 

– Nadal największym procentem zabiegów wykonywanych u pacjentek są te oszczędzające; u kobiet, których nie możemy zakwalifikować takiego zabiegu, proponujemy procedurę mastektomii podskórnej z jednoczasową rekonstrukcją implantem. To jest około 20-30 procent wszystkich operacji. Dzięki współpracy z chirurgami z całej Polski, m.in. z dr Markiem Budnerem, mamy możliwość nowoczesnego leczenia pacjentek i dzięki temu nasz ośrodek jest znany. Pacjentki przyjeżdżają do nas również z ościennych województw – mówi Artur Bocian z Kliniki Chirurgii Onkologicznej ŚCO.

Marek Budner z Breast Unit Bad Saarow w Niemczech podkreśla, że przed operacją niezwykle ważna jest rozmowa z pacjentką. – Jeżeli mówimy pacjentce, że ma raka to jest to informacja racjonalna, która wywołuje emocje i lęki. Wtedy trzeba wytłumaczyć na czym polega operacja, operacja onkoplatyczna, zachowawcza piersi. Musimy wtedy tak zoperować pierś, żeby wyglądała po zabiegu tak samo jak przed  albo lepiej. To jest nasze zadanie. Poprawiamy wtedy jakość życia i kondycję psychiczną – mówi Marek Budner.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii operacje rekonstrukcji piersi wykonywane są od 11 lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO