Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Rusza rehabilitacja pocovidowa w ramach NFZ

piątek, 09 kwietnia 2021 12:46 / Autor: Magdalena Nowak
Rusza rehabilitacja pocovidowa w ramach NFZ
Rusza rehabilitacja pocovidowa w ramach NFZ
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Jak zapowiedział resort zdrowia, w całym kraju ruszy program rehabilitacji pocovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej. Rehabilitacja prowadzona będzie w domu, ambulatoryjnie, w oddziałach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

Osoby, które przechorowały Covid-19 i są dziś już ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancją wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi  i kardiologicznymi.

– Do tej pory rehabilitację pocovidową prowadził jeden ośrodek w Polsce, w Głuchołazach, w ramach programu pilotażowego. Teraz ma być ona prowadzona w każdym z województw. Wszystko jest obecnie na etapie legislacji, tzn. w tej chwili prezes NFZ przygotowuje zarządzenie, które dokładnie określi zasady kwalifikacji na rehabilitację i wybór placówek, które będą mogły ją prowadzić – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym  rozpoczynać się ona będzie nie później niż sześć miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19. – Wiemy, że w zakres tej rehabilitacji wejdą zabiegi, które będą kierowane na problemy pacjentów z wydolnością oddechową i fizyczną, w tym kinezyterapia, inhalacje,  treningi marszowe, balneoterapia, masaż, hydroterapia, fizykoterapia, treningi relaksacyjne, edukacja zdrowotna i promocja zdrowia i leczenie dietetyczne – wymienia Beata Szczepanek.

Na ten moment nie wiadomo, które placówki z województwa świętokrzyskiego będą prowadziły rehabilitację pocovidową. Obecnie w  naszym województwie podobne programy oferują komercyjnie m.in. Uzdrowisko Busko-Zdrój i Dom Seniora w Pierzchnicy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO