Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Trwa rykowisko. Niezwykłe widowiska jeleni w naszych lasach

poniedziałek, 20 września 2021 19:37 / Autor: Michał Łosiak
Trwa rykowisko. Niezwykłe widowiska jeleni w naszych lasach
Trwa rykowisko. Niezwykłe widowiska jeleni w naszych lasach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Druga połowa września to u jeleni czas rykowiska. Niezwykły i bardzo widowiskowy zwierzęcy teatr ma miejsce również w świętokrzyskich lasach. Sprawdziliśmy, gdzie można zobaczyć walczących o względy płci przeciwnej samców.

– Byki, czyli samce osiągają maksymalną sprawność fizyczną, co ma realne odzwierciedlenie w posiadanym porożu. Jesienią osiąga ono maksymalne wymiary. To preludium do tego co się wydarzy w czasie rykowisko – tłumaczy Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Nieodłącznym elementem rykowiska jest… ryczenie samców.

– Chcą tym pokazać siłę, witalność i kondycję innym jeleniom, żeby mieć lepszą pozycję przy wyborze partnerki no i przy przystąpieniu do godów właściwych. Wówczas bardzo donośnie roznosi się ich przejmujący i charakterystyczny głos. W szczycie rykowiska słychać je nawet na kilka kilometrów. Im więcej tych zwierząt tym bardziej spektakularne widowisko tworzą. Ciężko jednak je zobaczyć. Czasami ryczenie przekonuje pozostałe samce, ale bardzo często dochodzi do walk pomiędzy jeleniami. Nieraz są one krwawe, a byki uszkadzają się porożami, walcząc do pierwszej krwi. To poważne zawody – dodaje Paweł Kosin.

Takie rykowiska odbywają się również w naszym regionie. Jak informuje nasz rozmówca rykowisko ma zazwyczaj miejsce w nocy, nad ranem, albo późnym wieczorem, kiedy jest ciszej i nie ma tam ludzi.

– Rykowisk możemy spodziewać się w lasach starachowickich, w okolicach Pierzchnicy, Szczecna i w zasadzie we wszystkich kompleksach leśnych – mówi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO